Xiaomi Robot Köpek CyberDog’u Tanıttı

Xiaomi, teknolojik gelişmelere öncülük etmeye devam ediyor. Robot süpürge ile adını duyuran Xiaomi, yeni robot köpek CyberDog ile büyük bir sürpriz yaptı.

Akıllı telefon sektöründen de tanıdığımız Xiaomi, robotik dünyasında attığı adımı ileri taşımaya devam ediyor. Xiaomi’nin Boston Dynamics ile birlikte geliştirdiği CyberDog, dört ayaklı ve tam olarak köpek şeklinde tasarlanmasıyla dikkat çekiyor.

CyberDog, robotik alanda dört ayaklı duruşa sahip bir teknoloji modelinin en güncel örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte modelin en çarpıcı özelliklerinden bir tanesi de robotun açık kaynaklı ve deneysel olması. Bu durum, robotun ”öngörülemeyen olanaklara” sahip olduğu anlamına geliyor.

Dört ayaklı duruşuyla bilinen robotların arasında en dikkat çekici örnek daha önce gelmişti. Xiaomi’nin birlikte çalıştığı Boston Dynamics, Spot adlı dört ayaklı bir robotu tanıtarak satışa sunmuştu. Spot, 75.000 dolara varan fiyatıyla birlikte madenlerden hastanelere kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

CyberDog’a gelecek olursak, Xiaomi imzasını taşıyan robot köpek için planların nasıl ilerlediği henüz belli değil. Ancak Xiaomi, robotu ”Xiaomi hayranları, mühendisleri ve robot meraklıları” için sınırlı sayıda çıkaracağını söyledi.

xiaomi cyberdog robot köpek

Tüm bunlarla birlikte CyberDog için sadece pazarlama amaçlı tasarlanan bir robot olmadığını söylemek mümkün. Yani Xiaomi, CyberDog’u şimdilik mühendislik vitrini için kullanacakmış gibi gözüküyor.

Xiaomi, sadece 1000 adet üreteceği CyberDog modelini yaklaşık 1.540 dolara fiyatlandırdığını söyledi. Bu, fiyat Boston Dynamics’in Spot’u ile karşılaştırıldığında oldukça şaşırtıcı.

Cyberdog, Spot’a kıyasla daha hafif ve Spot kadar çevik. 2 m/sn hızlarda taklalar atabilen Cyberdog, 3 kg ağırlıkta ve 12 km/s hızla koşabiliyor. Aynı zamanda Nvidia’nın ileri teknolojisini içeren beyni ile dikkat çeken CyberDog, birçok kamera ve sensöre sahip.

Robot Köpek CyberDog Bir Evcil Hayvan Gibi

CyberDog’un şaşırtan özellikleri arasında sadece köpeğe benzeyen tasarımı yer almıyor. Xiaomi, lansmanda robot köpek için şaşırtıcı bir şekilde “evcil hayvana benzeyen doğası” olduğunu söyledi. Bununla birlikte sesli talimatlara yanıt verme özelliğine sahip olan CyberDog, gerçek bir köpek gibi sahibini gözlemleyebiliyor.

CyberDog sadece sahibini değil, çevresini de gerçek zamanlı olarak analiz edip navigasyonlar oluşturma becerisine sahip. Yarı otonom şeklinde gezip hedef çizebilen Cyberdog, sahibini takip ederken engellerin etrafından dolaşabiliyor.

Tüm bunlara ek olarak sesli komutları tanıyan CyberDog, talimatların yanında akıllı telefon bağlantısıyla da yönlendirilebiliyor. Fütürist görüntüsüyle de dikkat çeken Cyberdog, adeta bir bilim kurgu dizisinden fırlamış gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.