Xiaomi Akıllı Telefon Üretimi Konusunda Zirveye Göz Dikti!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Xiaomi, ikinci çeyrekte harika işler başardı. Ürettiği ürünler ile son dönemin en çok konuşulan isimlerinden olan Çinli şirket küresel anlamda bir başarı kazandı. Akıllı telefon üretimi konusunda Apple gibi bir şirketi bile geride bırakan Xiaomi, listede ikinci sıraya oturdu.

Canalys tarafından açıklanan veriler, 2021 yılının ikinci çeyreğinde küresel satış bazında en çok akıllı telefon üreten şirketleri özetliyor. Listenin zirvesinde Koreli teknoloji devi Samsung yer alıyor. Önceki dönemlerde ise hemen ardında genellikle Apple bulunurdu.

Ancak, 2021 yılının ikinci çeyreğinde işler değişmiş gibi gözüküyor. %19 pay ile listenin zirvesinde yer alan Samsung’un hemen ardında %17 pay ile Xiaomi yer alıyor. Xiaomi büyüme alanında %83 gibi akıl almaz bir değere sahip!

Listenin üçüncü sırasında ise %14 ile Apple yer alıyor. Dördüncü ve beşinci ise sırasıyla Oppo ve Vivo oluyor.

Xiaomi-Akilli-Telefon-uretimi

Xiaomi, Samsung’un Peşinde!

Geçtiğimiz çeyrekteki tablo bu çeyreğe son derece benzerdi; Xiaomi ve Apple rekabeti haricinde. Samsung’un pazar payı birinci çeyrekte %22 seviyelerindeyken bu çeyrekte %19’a düştüğünü görüyoruz.

Buna karşın Apple’ın pazar payı ise birinci çeyrekte %15 olarak karşımıza çıkıyor. İkinci çeyrekte ise %14 olarak ifade ediliyor.

İkinci çeyreğin bomba ismi Xiaomi ise pazar payını %14’ten %17’ye yükseltmeyi başarıyor. Bu başarı ile birlikte Apple’ı geride bırakıyor. Ancak, bu durumdan en çok etkilenen şirket Samsung gibi gözüküyor.

Apple’ın pazar payında neredeyse hiçbir değişiklik yaşanmazken Samsung’un pazar payında devasa bir düşüş görüyoruz. Buna karşılık Xiaomi’de de tam tersi bir yönde yükseliş var.

Bunun başlıca sebebi Xiaomi’nin küresel anlamda büyümesi olarak ifade ediliyor. Analizde yer alan verilere göre Xiaomi’nin gönderimleri; Latin Amerika’da %300’den, Afrika’da %150’den ve Batı Avrupa’da ise %50’den fazla artış gösteriyor.

Buna ek olarak şirketin ortalama satış fiyatları da rakiplerine kıyasla bariz bir şekilde düşük. Samsung ve Apple gibi şirketlerin cihazlarına ait fiyatların neredeyse yarısına telefon satan Xiaomi, gönderim anlamında istediğini başaracak gibi gözüküyor.

Xiaomi’nin yükselişindeki bir diğer sebep ise Apple’ın uzun süredir yeni bir telefon tanıtmamış olması olabilir. Bilindiği üzere önümüzdeki birkaç ay içerisinde yeni iPhone 13 modellerinin tanıtımı gerçekleşecek. Geçtiğimiz seneden beri akıllı telefon adına sadece mor renkli bir iPhone 12 tanıtan Apple, üçüncü ve özellikle dördüncü çeyrekte Xiaomi’nin yerini yeniden alabilir.

Olasılıkların haricinde Xiaomi’nin küresel anlamda gösterdiği devasa başarıyı göz ardı etmemek gerek. Akıllardaki soru ise şu; şirket tarihinde ilk defa akıllı telefon üretimi konusunda ikinci sıraya oturan Xiaomi, gelecek dönemde bu başarısını koruyabilecek mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.