Xiaomi İlk Çeyrek Satışlarıyla Dikkat Çekiyor

Çinli global teknoloji devi Xiaomi, ilk çeyrek satışlarına ait istatistikleri kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan veriler göz önünde bulundurulduğunda şirket gelirlerinin devasa ölçüde arttığı görülüyor.

2021 yılının başından 31 Mart tarihine kadar olan 3 aylık süreçte şirketin elde ettiği toplam gelir 76,9 milyar yuan olarak ifade ediliyor. Bu sayı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %54,7 artış olduğunu gösteriyor.

Bunun yanı sıra, şirketin net karındaki artış çok daha yüksek. Geçtiğimiz senenin ilk çeyreğine kıyasla %163,8 artış gösteren net kar 6,1 milyar yuan olarak ifade ediliyor.

Şirketin bu başarıya ulaşmasındaki en büyük satış kalemlerinden birisi şüphesiz akıllı telefonlar. Oldukça başarılı modeller, hatta kimi kullanıcılar tarafından en iyi akıllı telefonları üreten Xiaomi, 49,4 milyon birim telefon sattığını açıklıyor.

Bu miktar 51,4 milyar yuan ile gelirin büyük bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca, yıllık bazda akıllı telefon satışlarında %69,8 artış olduğu da belirtiliyor. Şirket, bu miktarlarla küresel bazda en büyük 3 telefon üreticisi arasında yer alıyor.

Xiaomi’nin küresel anlamdaki bu başarısı bazı ülkelerde daha da artış gösteriyor. Şirketin 12 ülkedeki telefon satışlarında bir numara olduğu biliniyor. Bunun haricinde 62 ülkede de en çok satış yapan beş üreticiden birisi olduğu ifade ediliyor.

Özellikle Doğu Avrupa’da bir numaralı üretici konumunda olan Xiaomi, Batı Avrupa’da ise listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Rusya ve İspanya’da listenin zirvesini gören şirket, İtalya’da 2. sıraya, Almanya ve Fransa’da 3. sıraya, Birleşik Krallık’ta ise 5. sıraya geriliyor.

Latin Amerika ve Orta Doğu’daki telefon satışlarında 3. sırada; Afrika’da ise 4. sırada bulunuyor. Üstelik tüm bunları olağanüstü bir artış ile gerçekleştiriyor.

Xiaomi Redmi Note 8 2021 Tanıtıldı

Xiaomi Telefon Harici Ürünlerde de Oldukça Başarılı

Xiaomi tarafından açıklanan ilk çeyrek sonuçları sadece akıllı telefonlar ile ilgili istatistikleri göstermiyor. Şirketin oldukça iddialı olduğu bir başka alan ise televizyonlar.

Şirket, son 9 çeyrekte olduğu gibi yine Çin’in en başarılı akıllı televizyon üreticisi oluyor. Dünya çapında ise 2,6 milyon birim satış ile beşinci sırada bulunuyor.

Teknoloji devi tarafından açıklanan bu istatistikler doğrultusunda Xiaomi’nin devasa bir başarı gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin kara listesinden çıkan şirketin satışlarının ikinci çeyrekte nasıl seyredeceğini göreceğiz.

Xiaomi ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bir marka. Özellikle uygun fiyat ve yüksek donanım özelliklerini birlikte bulundurması tercih edilmesini sağlayan en önemli etkenlerden.

Siz de Xiaomi’nin ilk çeyrek sonuçlarıyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, şirket tarafından raporun tamamına da Xiaomi’nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.