Xiaomi Kara Listeden Resmi Olarak Çıkıyor!

ABD, dünyanın en önemli teknoloji üreticilerinden Xiaomi hakkında son derece önemli bir karar aldı. Yeni karara göre Xiaomi, ticaret için belirlenen kara listeden çıkıyor!

Geçtiğimiz aylarda ABD hükümetinin aldığı bir karar ile Xiaomi, Komünist Çin askeri şirketi olarak tanımlanmıştı. Trump hükümetinin aldığı bu karar ile ABD operasyonlarında derin bir yara alan Xiaomi, hakkını savunmak için çalışmalara başlamıştı.

Şubat ayında ABD hükümetine karşı dava açan şirket için mahkemeden, kara listeye alınmasını engelleyen bir ihtiyati tedbir kararı çıktı. Ayrıca yargıç, Xiaomi’nin kara listeye alınması kararının “keyfi” olduğunu da belirtti.

Bu karar ile birlikte Xiaomi için mutlu sonun başlangıcı gözüktü. En son gelişmeler ise şirketin tamamen rahatlamasını sağlayacak gibi gözüküyor.

Xiaomi, ABD Columbia Bölge Mahkemesi’nin aldığı karara göre, kara listeden resmi olarak çıkıyor! Mahkeme, Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi Komünist Çin askeri şirketi olarak tanımlamaya yönelik emrini iptal ediyor.

Bu gelişmeyle birlikte Xiaomi’nin ABD’den yatırımcı alması tekrar mümkün hale geliyor. Ayrıca, kara listede yer almasıyla birlikte kamuoyunda ortaya çıkan endişenin de giderileceği tahmin ediliyor.

Xiaomi de konuyla ilgili bir açıklamada bulunuyor. Şirket, bu süreç içerisinde kendilerini destekleyen herkese minnettar olduklarını ifade ediyor.

Ayrıca şirketin tamamen şeffaf ve bağımsız olduğunu da yineliyor. Bu doğrultuda dürüst fiyatlara ve yenilikçe teknolojilere sahip ürünleri tüm kullanıcılar ile paylaşmaya devam edeceklerini de ekliyor.

huawei

Huawei İçin Henüz Bir Gelişme Yok

Xiaomi haricinde ABD hükümetiyle ters düşen bir başka teknoloji devi daha var: Huawei. Xiaomi’nin kara listeden çıkartılmasının ardından akıllara “Huawei cephesinde de bir gelişme olur mu?” sorusu geliyor.

Ancak, Biden hükümetinin şimdiye kadar bu konuda yaptığı bir açıklama bulunmuyor. Bu nedenle Huawei’ye karşı uygulanan yaptırımların devam edeceği tahmin ediliyor.

Şirketin CEO’su Ren Zhengfei, geçtiğimiz günlerde Hauwei’nin yazılım konusuna ağırlık vereceğini ifade etmişti. Bunun haricinde şirketin önümüzdeki dönemde HarmonyOS’i tanıtacağı da duyuruldu.

2 Haziran tarihinde yeni işletim sistemini duyuracak şirketin ABD hükümeti ile önümüzdeki dönemde ilişkisi nasıl olacağı konusunda bir yorum yapmak son derece zor. Şimdilik bilinen ise Xiaomi’nin bu problemi düşünmesine gerek olmadığı.

Peki siz Xiaomi, Huawei ve ABD hükümeti arasındaki ilişki hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.