Xbox için Karanlık Mod Özelliği Geliyor

Xbox, geceleri oyun oynamayı seven oyuncuların göz sağlığını düşündü ve karanlık mod özelliğini kullanıcılar için test etmeye başladı.

Uzun zamandır bir çok uygulama “karanlık mod” özelliğini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Karanlık mod özelliği o kadar çok sevildi ki bir çok kullanıcı neredeyse bütün uygulamaları karanlık modda kullanmaya başladı. Epic Games ödeme ekranı hariç!

Karanlık mod hem göz sağlığı için önemli hem de görsel olarak daha estetik duruyor. Xbox bu akıma daha fazla dayanamadı ve sonunda karanlık mod özelliğini kullanıcıları üzerinde test etmeye başladı. Fakat diğer uygulamalardan biraz daha farklı bir şekilde. Çünkü Xbox sadece tasarım konusunda karanlık modu kullanıcılarına sunmuyor. Çok daha fazlası kullanıcıları bekliyor.

Geceleri oyun oynamak günün diğer saatlerinde göre daha zor oluyor. İlk olarak ekran parlaklığı karşımıza çıkıyor. Daha sonra da çevresel faktörler. İşte Xbox’ı diğerlerinden farklı kılan da tam olarak bu. Çevresel faktörlere de etki etmesi.

xbox-karanlik-mod-ana-menu

Sadece Ekran Yetmez

Xbox’ı açtınız ve karşınızda uygulama ekranı var. Evet, ilk olarak buranın değişmesi gerekiyor. Zaten firma da bunu hemen uygulamaya geçirmiş. Sonrasında ise kullanıcıların isteğine bağlı olarak mavi ışık filtresi var. Evet, telefonlarda kullandığımız mavi ışık filtresi. Xbox, bunu kullanıcılarının isteğine bırakmış. Çünkü oyunlarda renk faktörü önemli. Fakat en güzel kısmı ise çevresel faktörler.

Gece oyun oynarken konsolunuzun güç ışığının dikkatinizi dağıttığını hiç fark ettiniz mi? Xbox bu konuya dikkat etmiş. Ve karanlık mod uygulamasına güç ışığını kapatmayı da eklemiş.

Peki bu kadarı yeter mi? Tabii ki yetmez. Biraz daha araştırma sonucunda oyuncuların “gamepad’lerinde” bulunan ışıkların da gece karanlığında oyuncuların dikkatini dağıttığını keşfetmiş ve “gamepad” üzerindeki ışıkları biraz kısmaya karar vermiş.

xbox karanlık mod gamepad

Xbox, rakiplerine göre aslında oldukça farklı bir adım atmış. Çünkü oyuncuları inceleyerek nelerin dikkat bozduğunu araştırmak gerçekten çok ince bir iş. Ayrıca şunu da söylemekte fayda var, karanlık modu ister manuel olarak değiştirebiliyorsunuz, isterseniz gün ışığına göre otomatik olarak kendisi değiştiriyor. Tercih tamamen size kalmış.

Xbox karanlık mod şu an için test aşamasında ve test aşamasında da sadece Alpha Skip-Ahead kullanıcıları bunu kullanabiliyor. Ayrıca test aşamasının biraz uzun sürmesi bekleniyor. Çünkü Xbox bu konuda bütün eksiklikleri tamamlamak istiyor.

Testler tamamlandıktan sonra tüm kullanıcılar için açılacak. Umarız çok uzun sürmez ve gece oyun oynarken daha iyi odaklanabiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!