Xbox Series X ve S, En Hızlı Satan Konsol Modelleri Oldu

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ya göre, Xbox Series X ve S firmanın şimdiye kadar ürettiği konsol türleri arasında en hızlı satan modeller oldu.

Dün sizlerle PlayStation 5’in 10 milyon adet sattığını paylaştık. Ama sadece PlayStation grafiklerinden bahsetmek Xbox’a karşı büyük bir haksızlık olur. Çünkü Xbox Series X ve S modellerinin satışları da gayet iyi. Microsoft’un da bu durumdan memnun olduğu belli.

30 Haziran 2021’de üç aylık süreç sona erdi. Microsoft’un bilgi işlem bölümü, gelirinin %9 arttığını teyit etti. Bu artışla beraber kazanç 14,1 milyar dolara çıktı. Bu %9’luk kısım sadece Xbox Series X ve S modellerinin satışından kaynaklı.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella “Xbox Series X ve S, bugüne kadar çıkardığımız diğer konsollara göre daha hızlı satılan konsol modellerimiz oldu” dedi. Fakat Nadella tam olarak kaç adet satıldığını açıklamadı. İlerleyen günlerde bununla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Satış rakamlarına baktığımız zaman Xbox’ın oyun gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre %11 arttığını görüyoruz. Bu da 356 milyon dolara tekabül ediyor. Bunun yine en büyük etkisi Xbox Series X ve S satışlarından kaynaklanıyor. Donanım geliri ise 4. çeyrekte %172 arttı.

Xbox Game Pass Zararları Dengeliyor

Ancak Microsoft için her şey güllük gülistanlık değil. Sorunlu oldukları kısımlar da mevcut. Bunların başında “third party” oyunlarındaki düşüş geliyor. Geçen yılın aynı dönemine göre %4’lük bir düşüş söz konusu. Fakat bununla beraber gün geçtikçe Xbox Game Pass abonelikleri de yükselişte. Bu yükseliş sayesinde sorunlu olduğu kısmı da biraz dengeliyor.

Satya Nadella “Xbox Game Pass hızla büyüyor. Ve insanların oyun keşfetme, bağlantı kurma ve oyun oynama şeklini de değiştiriyor. Aboneler, abone olmayanlara göre yaklaşık %40 daha fazla oyun oynuyor. Ayrıca abone olmayanlar da %50 daha fazla harcama yapıyor.” diyerek Xbox Game Pass konusundaki memnuniyetini dile getirdi.

Xbox Game Pass’in ne olduğunu ve nasıl avantajlara sahip olduğunu daha önce sizlerle paylaştık. Göz gezdirmek isterseniz burayı tıklamanız yeterli. Ayrıca her ay bir çok yeni oyunun da eklendiğini belirtmekte fayda var.

Sadece dün ortaya çıkan GTA V’in Xbox Game Pass’ten ayrılacağı haberi kullanıcılarını biraz üzdü. Onun haricinde şimdilik Xbox Game Pass için kötü bir haber mevcut değil.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!