World Wide Web NFT Olarak Açık Artırmaya Çıkıyor!

Günümüzde internetin temellerini oluşturan World Wide Web ile ilgili ilginç bir gelişme yaşanıyor. World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, bir hayır kurumuna bağış yapmaya karar verdi. Berners-Lee, bağış için ise World Wide Web kaynak kodlarını NFT olarak açık artırma ile satacak.

NFT, son zamanlara damga vuran teknolojilerden birisi. Açıklamalara göre Berners-Lee de tercihini NFT’den yana kullanacak.

Yakın zamanda oldukça yüksek rakamlarla yapılan NFT satışlarını gördük. Tim Berners-Lee’de internetin öncü isimlerinden biri olduğundan dolayı bu NFT’nin değeri gerçekten farklı. Bir başka deyişle, satın alan kişi internetin geçmişine dair bir parçaya sahip olacak.

Açık Artırma 1000 Dolardan Başlayacak

Tim Berners-Lee, bir hayır kurumu için NFT ile World Wide Web’in kaynak kodlarını satmaya karar verdi. Bu kodlar, neredeyse 10.000 satırdan oluşuyor.

Berners-Lee, ayrıca bazı talimatları içeren HTML dosyalarının da satışa dahil olduğunu belirtiyor. Bunun dışında kodların içerisinde Berners-Lee tarafından yazılan bir mektup da bulunacak.

Açıklamada, müzayedenin 23 Haziran’da başlayacağı belirtiliyor. Müzayedenin başlangıç teklifi ise 1000 dolar olacak.

Planlamaya göre müzayede 30 Haziran’a kadar sürecek. Açık artırma tamamen çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Bunun dışında açık artırmadan elde edilen gelir ise bir hayır kurumuna bağış için kullanılacak.

Tim Berners Lee Bağış için NFT Satışı Yapacak!
Tim Berners-Lee Bağış için NFT satışı yapacak!

Bilindiği üzere Berners-Lee, geçtiğimiz yıllarda internet teknolojisinin patentini almayı reddetmişti. Hatta Berners-Lee, World Wide Web’in kodlarını geçmiş yıllarda kamu malı olarak yayınlamıştı. Berners-Lee, insanlık için çok önemli bir teknolojiyi buldu. Fakat bu konuda oldukça mütevazı.

Tim Berners-Lee, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada NFT’lerin dijital kreasyonlara sahip olmak için en iyi yöntem olduğunu belirtmişti. Bu yüzden de World Wide Web’in kaynak kodları da NFT ile satışta olacak.

Teknoloji severler şimdi büyük bir heyecanla World Wide Web’in kaynak kodlarının ne kadara satılacağını beklemeye başladılar. Kodların, yüksek bir bedelle satılacağı tahminler arasında. Ayrıca açık artırmadan gelecek paranın hayır kurumuna bağışlanacağı düşünüldüğüne, teklif veren insanlarda buna göre teklif verecektir.

Bu gelişme internetin hayatımızda ne kadar önemli bir yere geldiğini gösterir nitelikte. Ayrıca, önümüzdeki yıllarda da bu önemini koruyacak gibi gözüküyor. İnternetin kaynak kodlarının tamamen internet üzerinden gerçekleşecek çevrimiçi bir etkinlikte satışa çıkması oldukça ilginç.

Sizler World Wide Web kaynak kodlarının NFT olarak açık artırma ile satılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.