Wild Rift Geliri 100 Milyon Doları Aştı!

League of Legends geliştiricisi Riot Games, Wild Rift sayesinde 100 milyon dolar geliri aştı. Oyunun 2020 yılında piyasaya sürüldüğünü göz önünde bulundurursak, bu hayli yüksek bir başarı.

Riot Games’in çıkardığı Wild Rift ve Runeterra isimli oyunlar sayesinde görüyoruz ki, mobil oyunların oldukça büyük bir oyuncu kitlesi mevcut. Ayrıca bu başarıda Riot Games’in orijinal olarak çıkardığı League of Legends’ın da payı var.

League of Legends, 2009 yılında bağımsız oyun geliştiricileri Brandon Beck ve Marc Merrill tarafından tasarlanan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak söz konusu proje, Dota ve Warcraft III’ten ilham alınarak oluşturuldu.

League of Legends, 5v5 bir MOBA oyunu olarak ilk günden bu yana oldukça ilgi çekiyor. Hızla büyüyen oyun, aynı şekilde gelişmeye devam ediyor. Oyunun başlangıcında sadece 6 adet şampiyon olmasına karşın, günümüzde 155 adeti aşkın şampiyon havuzuna sahip.

Oyun büyüyüp geliştikçe yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Ardından Riot Games, 2015 yılında Çinli bir teknoloji şirketi olan Tencent tarafından satın alınmıştı. Bu satın alım, oyunun performansını ve kalitesini olumsuz etkilememiş gibi gözüküyor.

Mobil Online Oyunlar
Görsel: League of Legends: Wild Rift

Ses getiren League of Legends, ülkemizde de oldukça büyük bir hayran kitlesi kazandı. Hatta e-spor ile birlikte popülaritesini artıran oyun, ciddi ve profesyonel bir ilgiyle takip ediliyor. Hal böyle olunca, oyuna çeşitli modlar geliyor veya farklı platformlar için de projeler ortaya çıkıyor. Wild Rift ve Runeterra da bu projeler arasında.

Riot Games’in mobil oyunlara girişi ilk kez Team Fight Tactics ile olmuştu. Aynı zamanda PC’de de bulunan bu mod, tur tabanlı stratejik bir sisteme dayalı.

Söz konusu oyun da oldukça popüler olmuştu fakat Wild Rift, Riot Games’in mobildeki en yüksek gelir elde eden projesi olarak dikkat çekiyor.

League of Legends: Wild Rift Turnuvaları Yükseliyor

League of Legends: Wild Rift, tıpkı PC’deki gibi 5v5 olan bir MOBA oyunu şeklinde çıktı. Mobildeki versiyonunda 40 civarı bir şampiyonu olan oyun, League of Legends’a oldukça benzer. Dolayısıyla Wild Rift, oyunu PC’de oynayamayanlar için mükemmel bir seçenek.

Mobil oyunlar için tasarlanan Wild Rift, uyumuyla ve içerik zenginliği ile oyuncuları memnun etmeye devam ediyor. PC oyunları için yapılan e-spor turnuvaların yanında, Wild Rift için de bir eğilim mevcut. Zaten 100 milyon doları aşan geliri ile Wild Rift başarısını görmezden gelmek güç.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce League of Legends: Wild Rift mobil oyunları içerisinde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.