League of Legends Wild Rift Geliyor – LoL Mobil

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu League of Legends, mobil ve konsollara geliyor. Riot Games tarafından geliştirilen yeni League of Legends: Wild Rift, dün gerçekleşen Apple etkinliğinde bir kez daha göz önüne geldi.

Etkinlikte tanıtılan yeni iPhone 12’nin A14 Bionic çipi ve 5G hızı ile League of Legends: Wild Rift’in kolaylıkla oynanabileceği belirtiliyor. Ancak oyunun sadece iOS sürümü değil, Android sürümü de kullanıcılara sunuluyor.

Bilgisayardaki League of Legends ile aynı oynanışa ve dinamiklere sahip olan oyun, mobil platformlar için optimize edilmiş ve yeniden tasarlanmış. Şu anda kapalı betada olan League of Legends Wild Rift’te, bilgisayar sürümünde olan çoğu şampiyon ve kostüm bulunuyor. Ayrıca her gelen güncelleme ile şampiyonların ve kostümlerin sayısı artıyor.

Yaklaşık bir ay önce bölgesel kapalı betaya geçen oyun içindeki oyun modları da haliyle biraz değişiyor. Platin ve Elmas dereceleri arasında yeni bir Zümrüt derecesi eklendiği belirtiliyor. Her kümeyi atlamak için, yine bilgisayar sürümünde olduğu gibi, damgalar yani puanlar toplanıyor. Düşük derecelerdeki damga sayısı daha az oluyor.

league-of-legends-wild-rift-ezreal
Resim: Riot Games

Ancak Elmas kümesi ve üzerindeki derecelerde iş biraz değişiyor. League of Legends bilgisayar sürümündeki lig puanı sistemine benzer olarak zafer puanı kazanılması gerekiyor.

Oyunda metanet sistemi denilen bir özellik de yer alıyor. Elmas ve Elmas altı kümelerde oynanılan oyunlar metaneti dolduruyor. Bu metanet puanı oyuncuları mağlubiyet sonucu derece kaybından koruyabiliyor.

Dereceli oyun moduyla ilgili belirtilen bir diğer özellik ise şampiyon yasaklamalarının olmaması oluyor. Oyunların sıralı şampiyon seçimi ile olacağı belirtiliyor. 1, 2, 3 ve 5 kişilik gruplar ile oyunlara girilebileceği de ekleniyor.

Riot, LoL: Wild Rift’in tamamiyle ücretsiz bir oyun olması için çok çalıştıklarını belirtiyor. Oyunda ek bir ödeme yapmadan, tamamen oyun içi kazanılan parayla tüm karakterlerin alınabileceğini açıklıyor. Oyun içinde parayla alınacak eşyaların ise tamamen opsiyonel olacağını ve oynanışa bir etkisi olmayacağını da ekliyor.

Mobil platformlarda, oyunda olan tüm olayların takibi zor olabilir ancak Riot bunun için de çok çabalıyor ve kullanıcıların deneyimini kişiselleştirmesi için çeşitli özellikler sunuyor. Örneğin isteyen oyuncular yarı sabit kamera kullanabiliyor. Ayrıca uzun mesafeli yetenekleri olan şampiyonlar için mini bir kamera, haritanın hemen yanında yeteneğin gittiği bölgeye ait bir görüntü sunuyor.

League of Legends Wild Rift Ne Zaman Çıkacak?

Henüz gelişme aşamasında olan League of Legends: Wild Rift, LoL hayranlarını oldukça sevindirecek gibi gözüküyor. Android için kapalı beta kaydı açılan oyunun, iOS için de yakında kullanıma açılması bekleniyor. 2020 sonlarında ise oyunun tam sürümünün piyasa çıkacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.