WhatsApp Web Biyometrik Doğrulama ile Çalışacak

whatsapp-web-biyometrik-dogrulama-isteyecek
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Geçtiğimiz günlerde güvenlik sorunları ve kullanıcılara sunduğu yeni sözleşme ile gündemden düşmeyen WhatsApp, ek bir güvenlik önlemi alıyor. Habere göre, WhatsApp Web ve masaüstü uygulaması biyometrik doğrulama ile giriş hakkı tanıyacak. Ancak bu durum sadece biyometrik doğrulamaların açık olduğu cihazlarda gerçekleşecek.

Normal süreçte WhatsApp’a bilgisayar üzerinden ulaşmak oldukça basit. Kullanıcılar hem WhatsApp Web hem de masaüstü uygulaması üzerinden sohbet edebiliyor. Bilgisayarda oturum açmak için ise cep telefonundaki uygulamadan karekod taraması yapmak gerekiyor.

WhatsApp’ın yeni eklediği özellik tam da burada devreye girecek. Eğer cihazınızda FaceID ya da parmak izi taraması bulunuyorsa WhatsApp doğrulama isteyecek. Bu adımla WhatsApp kullanıcılarına ait hesaplar ek bir güvenlik adımından geçmiş olacak.

WhatsApp’ın konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklama

Yeni güvenlik sözleşmesini aldığı tepkilerden dolayı erteleyen WhatsApp’ın böyle bir hamle yapması kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Halihazırda, kişisel verilere erişim ihtimaliyle halkın gözünde yargılanan şirket, biyometrik verileri de işin içine sokuyor. Ancak, Facebook ve WhatsApp’ın hiçbir şekilde bu verilere ulaşamayacağı belirtiliyor. Ayrıca, tüm işlemlerin cep telefonundan sıradan bir doğrulama gibi gerçekleşiyor olması bunu destekliyor.

WhatsApp bu durumun yanlış anlaşılmasını hiçbir şekilde istemiyor gibi gözüküyor. Sıkça sorulan sorular kısmında da bunu özellikle belirttiği bir ifade yer alıyor. WhatsApp Web’e giriş ve çıkış yapmanın anlatıldığı soruda ufak bir not ile verilere erişim sağlayamayacakları belirtiliyor.whatsapp-web-biyometrik-dogrulama
Not: Kimlik doğrulama, cihazınızın işletim sistemi tarafından depolanan biyometrikler kullanılarak gerçekleştirilir. WhatsApp, cihazınızın işletim sistemi tarafından depolanan biyometrik bilgilere erişemez.

Biyometrik Doğrulama Olmadan WhatsApp Web Erişimi

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada biyometrik doğrulama olmadan da Whatsapp Web ve masaüstü uygulamasına erişim sağlanabileceğini açıklıyor. Ancak cihazında biyometrik doğrulaması açık olan kullanıcıların bundan yararlanamayacağını ifade ediyor. Bu nedenle, telefonunda parmak izi, FaceID vb. bilgileri kayıtlı olmayan ya da bu özelliklere sahip olmayan kullanıcılar, biyometrik doğrulama olmadan WhatsApp Web ve masaüstü uygulamasına erişebilecek.

Kullanıcı güvenliği için oldukça güçlü bir adım atmış olan WhatsApp, önümüzdeki haftalarda güncellemenin yaygınlaşacağını söylüyor. Ayrıca, bu doğrulamanın sadece uygun cihazlarda kullanılacağı ifade ediliyor.

Kullanıcının güvenini tekrar kazanmaya çalışan WhatsApp, attığı bu adımla güvenlik konusunda gerçekleşecek yeni güncellemelere bir ışık tutuyor gibi. Önümüzdeki dönemde yeni güncellemeler de görmek sürpriz olmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

android-telefon-yedekleme

Android Telefon Yedekleme: Verilerinizi Kaybetmeyin!

Akıllı telefonunuz; tüm kişi rehberinizi, değerli fotoğraflarınızı, önemli belgelerinizi ve kullandığınız uygulamaları sakladığınız tek yerdir. Telefonunuz, nerede olursanız olun bunlara kolayca erişmenizi

nasa-330-milyon-kilometre-uzak-asteroitten

NASA 330 Milyon Kilometre Uzak Asteroitten Örnek Alacak

Uzay günümüzde hala tam olarak açıklığa kavuşturamadığımız alanlardan birisi. Bu konuda uzay bilimciler sürekli gözlemler, araştırmalar ve çalışmalar yapmakta. Evrendeki karanlık madde,

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın