WhatsApp ve Instagram Çöktü! Tekrar Erişim Sağlandı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından WhatsApp ve Instagram çöktü. Bu iki platform haricinde Facebook Messenger’ın da kullanılamadığı belirtildi.

Sahibinin Facebook olduğu üç platform da an itibariyle erişime tekrardan açıldı. Saat 20:10’dan sonra problemlerin yaşanmaya başladığı WhatsApp ve Instagram platformlarına 21:10 itibariyle erişim sağlandı.

Instagram’a akıllı telefonlarından ulaşmaya çalışan kullanıcılar “Akış yenilenemedi” ibaresiyle karşılaşırken şansını masaüstünden deneyen kullanıcılar “5xx Server Error” hatasıyla karşılaşıyordu.

WhatsApp cephesindeyse kullanıcılar herhangi bir mesaj ya da dosya gönderememe problemiyle karşılaşıyordu. Bunun haricinde, kişilerin son görülme zamanları da görülemiyordu. WhatsApp Web üzerinden erişim sağlamak da mümkün olmuyordu.

Downdetector sitesinde yer alan verilere göre binlerce kullanıcı WhatsApp ve Instagram’a ulaşmakta zorluk çekti. Bu iki platform erişilmez haldeyken Facebook cephesinde hiçbir sorun yok gibi gözüküyordu. Site aktif ve çalışmaya devam ediyor.

Konu ilk olarak Twitter üzerinden gelen iletiler ve Tweetler ile açığa kavuştu. WhatsApp ve Instagram’a ulaşamdığını belirten kullanıcılar paylaştığı Tweetler ile konuya dikkat çekti. Sorunun sadece ülkemizde değil dünya çapında yaşandığı da anlaşıldı.

WhatsApp ve Instagram Erişime Açıldı: Henüz Açıklama Yok

WhatsApp, Instagram ya da Facebook cephesinden konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz bulunmuyor. Instagram’ın masaüstü sitesindeki hatasında ifade edildiği gibi konunun sunuculardan kaynaklı bir problem olduğu tahminler arasında. Ancak kullanıcılar çok büyük çaplı bir bilgisayar korsanlığı ya da veri hırsızlığı tahmininde de bulunuyorlar. Tahminimizce bu ihtimal küçük olsa da göz ardı etmemekte fayda var.

Bugün erişime kapanan tek platform WhatsApp ve Instagram değildi. Pegasus’un resmi internet sitesi de bir grup tarafından hacklendi. Şirketin resmi internet sitesine hala erişim sağlanamıyor.

Şimdilik kesinlikle emin olunan tek şey var; Instagram ve WhatsApp platformları çöktü. Yaklaşık 1 saat kadar erişilemeyen platformlar 21:10 saatleri civarında tekrardan erişime açıldı. Ancak konuyla ilgili hala resmi bir açıklama yapılmadı. Üstelik, dünya çapında yüz binlerce kullanıcı bu problemden etkilendi.

Resmi açıklamalar sonrasında konuyla ilgili detaylı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Böylesine büyük çaplı bir sorunun ardından kısa süre içerisinde açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

Siz WhatsApp ve Instagram’a erişim sağlanamaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hata sunuculardan mı kaynaklanıyor? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.