WhatsApp Sevilen Özelliğin Kapsamını Genişletiyor!

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, sevilen bir özelliğin kapsamını genişletiyor. İlk olarak geçtiğimiz sene uygulamaya eklenen kaybolan mesajlar özelliği artık farklı fonksiyonlara da sahip. Özelliğin kapsamının genişlemesi, kullanıcıları mutlu edecek gibi gözüküyor.

Bildiğiniz üzere kullanıcılar, kaybolan mesajlar özelliği ile gelen kutusunun temiz kalmasını sağlıyor. Bu özellik, mesajlaşmanın üstünden geçen belli bir süre sonra konuşmayı otomatik olarak siliyor. WhatsApp ise sevilen bu özelliğin üstüne eklemeler yapıyor.

Özelliğin yeni fonksiyonları arasında doğrudan kaybolan mesajlar ile oluşturulmuş sohbetler de yer alıyor. Bir başka deyişle, yeni sohbetler için kaybolan mesajlar özelliğini otomatik olarak açmak mümkün. Bu sayede kullanıcılar bire bir konuşmalarda herhangi ek bir ayarla uğraşmadan otomatik olarak sohbetin temizlenmesini sağlayabiliyor. Böylece gelecek dönemde yapılacak her konuşma otomatik olarak temizleniyor.

Sevilen özelliğin kapsamının genişletildiği tek alan bununla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda mesaj silme aralıkları için de daha fazla zaman seçeneği yeni fonksiyonlar arasında yer alıyor. Böylece kullanıcılar sohbetin temizlenmesi gereken zaman aralığı konusunda daha fazla seçeneğe sahip oluyor.

Özellik Yayınlandığında Tek Seçenek Vardı

Süreli mesajlar özelliği geçtiğimiz sene kullanıcılara sunulduğunda tek bir seçenek aktifti. Kullanıcılar bu özelliği yalnızca yedi gün sonra silinecek şekilde kullanabiliyordu. Bu zaman aralığı tüm kullanıcılar için yeterli olmayabiliyor.

WhatsApp da durumun farkında olarak birkaç yeni seçenek sunuyor. Yeni mesaj silme aralıkları arasında 24 saat ve doksan gün seçenekleri yer alıyor. Böylece, unutulduğu için biriken mesajların önüne geçiliyor. Üstelik dileyen kullanıcılar bunu bir gün, bir hafta ya da üç ay olarak tercih edebiliyor.

whatsapp-sevilen-ozelligin-kapsamini-genisletiyor

Konuyla ilgili paylaştığı yazıda WhatsApp, bu yeni özelliğin aktif hale getirilmesinin daha önceki konuşmaları etkilemeyeceğini de belirtiyor. Yalnızca yeni başlatılan konuşmalar otomatik olarak kaybolan mesajlar özelliğine sahip olacak. Halihazırda var olan sohbetler için bu özellik aktif hale gelmeyecek. Bu sohbetlerin de aktif hale gelmesi için sohbet ayarlarına göz atmanız gerekmekte.

Ayrıca WhatsApp, bu özelliğin açık olması halinde kullanıcıları uyarıyor. Sohbette yer alan metin, bu özelliğin standart olarak açık olduğunu ve mesajların kaybolacağı süreyi içeriyor. Dileyen kullanıcılar bu özelliği kapatabiliyor.

Buna ek olarak özelliğin grup konuşmalarını etkilemediğini de belirtiyor. Ancak grup oluşturma aşamasında kaybolan mesajlar özelliğini açmak için bir seçenek de yeni eklenen özellikler arasında yer alıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.