WhatsApp için Beklenen Özellik Sonunda Geldi!

Whatsapp kullanıcıları tarafından uzun süredir beklenen bir özellik sonunda geldi! Yeni güncelleme ile birlikte tek gösterimlik fotoğraflar ve videolar sonunda WhatsApp kullanıcılarıyla da buluşuyor.

Mark Zuckerberg ve Will Cathcart’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı bu yeni özellik resmi olarak geldi. WhatsApp için beklenen bu özellik Facebook’a ait diğer uygulamalarda daha önce de kendisini gösterdi.

Instagram’da yer alan tek gösterimlik fotoğraf ve videolara benzer özellik sayesinde artık WhatsApp kullanıcıları da kaybolan görseller paylaşabilecek.

WABetaInfo, 30 Haziran tarihinden itibaren yeni özelliğin betasının kullanıcılarla buluşacağını belirtiyor. Özellik öncelikle Android kullanıcıları için aktif hale geldi. Daha sonra 12 Temmuz tarihinde iOS kullanıcıları için de beta testlerinin başladığı duyuruldu. Yeni özellik sayesinde tek gösterimlik fotoğraflar ve videolar göstermek mümkün olacak.

Görseli alan kişi, fotoğrafı ya da videoyu görüntüledikten ve kapattıktan sonra görseli bir daha görme şansına sahip olmayacak. Ayrıca, görselin açıldığı zamanı da görmek mümkün olacak.

Bu özelliğin, WhatsApp’ta yer alan kaybolan mesajlar özelliğiyle karışması muhtemel. Ancak iki özellik son derece farklı. Kaybolan mesajlar şu anlık sadece yedi günlük bir moda sahip. Bu özellik, yedi gün sonunda, konuşulan kişi ile mesajları siliyor.

WhatsApp Tek Gösterimlik Görseller Android ve iOS’e Geldi!

Eğer özelliğin sizde aktif olup olmadığını merak ediyorsanız bir WhatsApp konuşmasına girip bunu anlayabilirsiniz. Medya gönderirken; “Mesajı gönder” butonunun hemen yanında yuvarlak bir sembol bulunuyorsa özellik sizin hesabınız için aktif hale gelmiş demektir.

WhatsApp-Beklenen-Ozellik
Görsel: WABetaInfo

Hatırlatalım, özellik öncelikle sadece Android kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Ancak, 12 Temmuz tarihinde gelen bilgilere göre artık iOS kullanıcıları da özelliği test etme şansı yakalayacak.

Özellik ile ilgili dikkat edilmesi gerekilen birkaç nokta mevcut. Okundu bilgileri hesabınızda devre dışı olsa bile, size gönderilen tek gösterimlik görsellerin açılıp açılmadığı gönderici tarafından takip edilebilir. Ancak, sizin gönderdiğiniz görselin kullanıcı tarafından ne zaman açıldığını göremezsiniz.

Grup konuşmalarında ise okundu bilgileri kapalı olsa bile fotoğrafı kimin açtığını görmek mümkün.

Bunun haricinde bu görseller her ne kadar tek gösterimlik olsa da ekran görüntüsü alınması halinde karşı tarafa bildirim gitmiyor. Bu özelliğin doğasına tamamen ters olan gelişme hakkında WhatsApp’ın bir adım atması muhtemel.

Bir başka önemli nokta ise özelliğin aktif olmadığı kişiler için geçerli. Eğer özellik sizde aktif olmadıysa ve tek gösterimlik görsel içeren bir mesaj aldıysanız, görseli görüntüleyebilirsiniz. Ancak bu hesaplarda sadece videoyu ya da fotoğrafı görüntülemek mümkün.

Sadece belli Android kullanıcılarına açılan özellik önümüzdeki günlerde daha fazla kişi için aktif hale gelecek. Ayrıca WhatsApp, iOS kullanıcıları için de ilerleyen dönemde özelliğe erişim sağladı. İlerleyen dönemde bu sayının da artacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.