WhatsApp Yeni Özellikleri ile Kullanıcılarını Sevindirecek

WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan iletişim uygulamalarının başında geliyor. Uygulama, geçtiğimiz aylarda açıklanan gizlilik sözleşmesi sebebiyle bazı kullanıcılarını kaybetmişti. Ancak WhatsApp doğrulanan yeni özellikleri ile tekrardan kullanıcılarını memnun edecek gibi duruyor.

Bir süredir WhatsApp’ın mesajı “bir kez” görüntüleme başta olmak üzere bazı yenilikler üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Ancak şirket tarafından bu iddialar için herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

WhatsApp yetkilisi Will Cathcart ve Mark Zuckerberg, WABetaInfo ile yaptıkları bir röportajda bu iddialar başta olmak üzere WhatsApp ile alakalı bazı bilgileri paylaştılar.

Hesaplar Dört Cihazda Kullanılabilecek

Zuckerberg ve Cathcart röportajda birçok yeni özelliği açıkladılar. Ancak bunlardan en çok dikkat çekeni ise şüphesiz ki WhatsApp hesaplarıyla alakalı oldu.

Artık kullanıcılar WhatsApp hesaplarını farklı cihazlarda kullanabilecekler. Şirket, cihaz sayısını şimdilik dört ile sınırlandırmayı planlıyor.

Bilindiği gibi WhatsApp mesajları uçtan uca şifreli. Bu da mesajların gizli kalmasını sağlıyor. Hesapların birden fazla cihazda kullanılabilecek olacak olması bu durum hakkında bazı soru işaretleri yaratıyor.

Ancak Zuckerberg, yaptığı açıklamada bu özelliğin uçtan uca şifreleme konusunda bir sıkıntı yaratmayacağını belirtiyor. Zuckerberg, şifreleme sisteminin cihazlar arasında senkronize edilmesini sağladıklarını da açıklıyor.

Yapılan açıklamada bu özelliğin yakında yayınlanmaya hazır olduğu belirtiliyor. Şirket, önümüzdeki günlerde özelliği beta olarak kullanıcılarıyla buluşturacak. WABetaInfo tarafından yapılan habere göre şirket beta sürümü öncelikle iOS kullanıcılarının kullanımına açacak.

Bir Kez Görüntüleme ve Geçici Mesajlar Geliyor

Bir süredir WhatsApp’ın bir kez görüntülenen fotoğraf ve videolar üzerinde çalıştığı iddia ediliyordu. WABetaInfo tarafından yapılan röportajda Zuckerberg ve Cathcart bu iddiaları da doğruladılar.

Ayrıca Cathcart, röportajda geçici mesaj özelliğinin de geleceğini açıkladı. Yani WhatsApp kullanıcıları, özelliğin gelmesiyle bir süre sonra kendiliğinden silinen mesajlar atabilecekler.

WhatsApp bir kere görüntüleme
Görsel Kaynağı: WABetaInfo

Will Cathcart ve Mark Zuckerberg bu özelliklerin ne zaman WhatsApp kullanıcılarıyla buluşacağını açıklamadı. Ancak WhatsApp, yeni özellikleri ile bir süredir kaybettiği kullanıcıları tekrar kazanmak istiyor gibi duruyor. Bu yüzden de şirket, özellikler için kullanıcılarını çok uzun süre bekletmeyecektir.

Son olarak yapılan röportajda Cathcart, iPad kullanıcılarının artık WhatsApp uygulamasına erişebileceklerinin de sinyalini verdi. Cathcart, röportajda bu bilgiyi direkt aktarmadı. Ancak WABetaInfo yetkilileri, konuşmalara göre WhatsApp’ın bu konuda çalıştığını belirtiyor.

Sizler WhatsApp’ın yeni özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket bu özellikler ile kaybettiği kullanıcıların ilgisini tekrar çekecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.