WhatsApp, Hindistan Hükümetine Dava Açtı!

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni bir kriz ile karşı karşıya. Hindistan tarafında oldukça yüksek kullanıcı sayılarına sahip WhatsApp, Hindistan hükümetine dava açtı.

Öte yandan Hindistan ise TikTok’un içinde bulunduğu birçok uygulamayı geçtiğimiz dönemde yasakladı. Bu yasakların da sebebi gizliliğin yanında birkaç ihlali daha işaret ediyordu.

New York Times‘ın haberine göre WhatsApp gizlilik sebebiyle Hindistan hükümetine bir dava açtı. Bunun sebebi ise sene başında Hindistan hükümetinin çıkarmış olduğu yeni yasa.

Yeni yasaya göre Hindistan’da hizmet veren bu tip platformların çeşitli kurallara uyması gerekiyordu. Ayrıca 26 Mayıs son tarih olarak açıklanmıştı.

WhatsApp bu yasanın şirketin geliştirdiği şifreleme ve gizlilik gibi teknolojilere aykırı olduğunu düşünüyor. Hatta şirket, bu yasayla birlikte kullanıcı mesajlarının takip edilebileceğini de ifade ediyor.

WhatsApp’ın sağlamaya çalıştığı gizlilik politikasını tamamıyla yıkan yasanın suistimale yol açacağı belirtiliyor. Bu nedenle WhatsApp konuyu mahkemeye taşıyor.

WhatsApp bugüne kadar Hindistan’da gizliliğe önem verdiğini belirten reklam kampanyaları yürüttü. Ayrıca New York Times‘a konuşan bir WhatsApp yetkilisi “WhatsApp’ın gizliliğe oldukça önem verdiğini ve bu konuda yasalar dahilinde ellerinden geleni yapacaklarını” söyledi.

Kullanıcı sayısını düşündüğümüzde Hindistan, WhatsApp için oldukça önemli bir pazar. Bu yüzden gizlilik ile kazandığı güven ve imajı kaybetmemek şirketin davayı açma amacı olarak açıklanabilir.

WhatsApp Hindistan hükümetine yeni yasa dolayısıyla dava açtı

Geçmişte Facebook tarafında yaşanan bir olay oldukça şaşırtıcı. Bir Hindistan hükümet yetkilisi tarafından yapılan paylaşım kural ihlali olmasına rağmen Facebook’tan kaldırılmamıştı.

Gizliliğin oldukça önemli olduğu bir dönemde bakalım bu davanın nasıl sonuçlanacağı merak konusu. Daha önce TikTok gibi uygulamaların yasaklandığı Hindistan için yöneticilerin birkaç açıklaması olmuştu. Bu açıklamalara göre devletlere karşı dava kazanmanın oldukça zor ve uğraştırıcı olduğu belirtilmişti.

Gizlilik Tartışmaları Sürüyor!

Günümüzde sosyal medya platformları için oldukça tartışılan güvenlik konusu büyük bir sorun haline geldi. Öyle ki, bu eleştirilerin odağında geçen aylarda duyurduğu yeni sözleşmesiyle WhatsApp da yer aldı.

Daha sonra sözleşme kabul tarihini erteleyen WhatsApp, elde ettiği zamanı gizlilik sözleşmesini açıklamak için kullanmaya çalıştı.

Bu sırada Telegram, Signal gibi uygulamalar oldukça yüksek kullanıcı sayılarına ulaştı. Ancak WhatsApp hala aralarında en çok kullanılan uygulama.

Bu tip güvenlik problemleri şirketleri hem çeşitli geliştirmelere hem de düzenlemelere itiyor. Önümüzdeki dönemde ne tip gelişmeler olacak hep birlikte göreceğiz.

Sizler uygulamaların sunduğu güvenlik önlemleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.