WhatsApp, Fotoğraf ve Video Kalitesini İyileştiriyor

WhatsApp, fotoğraf ve video gibi medyaların kalitesini artırmaya yönelik birtakım iyileştirmeler üzerinde çalışıyor.

Haberleşme ve iletişim denince akla ilk gelen uygulamalardan birisi olan WhatsApp, yeni güncellemesinde kullanıcılarına kalite alanında büyük bir kolaylık sunacak.

WABetaInfo, Android 2.21.14.16 sürümü için WhatsApp Beta’da bulunan bir detay hakkında açıklama yaptı. Habere göre, söz konusu olan güncelleme beta testi için bir geliştirme aşamasında. Bu aşama sona erdiğinde özellik beta sürümünde mevcut olacak.

Kaliteyi seçme ve dosyayı sıkıştırma özelliği zaten videolar için mevcuttu ancak yeterli seviyeye ulaşmamıştı. Fakat, yeni gelen güncelleme ile bu özellik geliştiriliyor ve fotoğraflar için de mümkün hale geliyor.

WhatsApp Fotoğraf ve Video

Göndereceğimiz fotoğraf ve video gibi medyaları sıkıştırmamızı sağlayan yeni özellik, depolamayı kontrol etmeye yardımcı olacak. Bununla birlikte kullanıcılar medyayı aktarırken hangi kalitede göndermek istediğini seçme şansına sahip olacak.

“Otomatik”, “en iyi kalite” ve “veri tasarrufu” seçeneklerini kullanarak medya aktarımı yapabileceğiniz WhatsApp güncellemesi, birçok kullanıcı için oldukça gerekli bir özellik.

Bu uygulama sayesinde fotoğraf veya video gönderirken düşen kaliteden şikayetçi olan kullanıcılar ayarları yükseltme şansına sahip olacak. Aynı zamanda veri tasarrufu yapmak isteyen kullanıcılar için de veri tasarrufu gibi bir seçenek mevcut.

Bu durum, özellikle yaz tatilinde sabit internete sahip olmayan kullanıcılar için önemli gibi gözüküyor. Çünkü; dosyayı sıkıştırırken aynı zamanda büyük miktarda veri tasarrufu elde etmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda internet hızı yavaş olan kullanıcılar için de son derece iyi bir seçenek.

WhatsApp’ın Bir Sonraki Güncellemesi Hakkında Detaylar

Bununla birlikte WhatsApp’ın gelecek sürümü hakkındaki rapor iOS’ten ziyade Android ile alakalı detaylar içeriyor. Dolayısıyla, sürümün iOS ile olan testine dair bir bilgi mevcut değil.

Fotoğraf ve video kalitesi ile dosya boyutu sıkıştırma özelliğini içeren güncellemenin birçok WhatsApp kullanıcısı tarafından beklendiğini söylemeliyiz.

Tüm bunlarla birlikte, en çok beklenen bir diğer özellik ise çoklu cihaz desteği gibi duruyor. Söz konusu özellik sayesinde WhatsApp birden fazla cihazda aktif hale gelecek.

WhatsApp çoklu cihaz

Mark Zuckerberg çoklu cihaz özelliğinin geleceğini doğruladı. Ancak dosya boyutu ve medyaya yönelik iyileştirme bu özellikten daha önce gelecek gibi duruyor.

WhatsApp’ın kalite seçeneğini içeren güncellemeyi ne zaman getireceği henüz belli değil. Ancak uygulamanın beta aşamasına yaklaştığını anımsarsak çok fazla beklemeyeceğimizi tahmin ediyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.