WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Android, iOS ve masaüstü WhatsApp için yeni bir güncelleme geliyor. WhatsApp son dönemlerde emoji tepkileri üzerinde çalışıyordu. Şimdi ise şirketin gelecekteki bir WhatsApp güncellemesinde çevrimiçi durumunu gizleme üzerine çalışmalar yaptığı ifade ediliyor.

Bu özellik, kullanıcıların çevrimiçi bilgisi kimlerin göreceğini ayarlamasını sağlıyor. Bazı kişiler çevrimiçi durumunu herkesin görmesini istemeyebiliyor. Her ne kadar son görülmelerini sadece rehberindeki kişilerin göreceği şekilde ayarlasalar da çevrimiçi durumunun dahi görünmesini istemeyen kişiler mevcut.

Kullanıcılar sadece son görülmelerinin kapalı olmasını da yeterli bulmuyor olabilirler. Aynı zamanda çevrimiçi olarak görünmek istemeyen kullanıcıların varlığından da söz etmek mümkün. Örneğin çevrimiçiyken rehberinde yer alan bazı kişiler tarafından rahatsız edilmek istemeyen kişiler olabilir. Ya da birilerinin çevrimiçi olmalarını takip ettiğini düşünüp huzursuz olanlar da vardır. Bu nedenle WhatsApp tam da bu konu hakkında bazı düzenlemeler yapıyor.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunda Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

WhatsApp Gizlilik ayarları ile kişilerin çevrimiçi olduklarını kimlerin göreceğini seçmelerine imkan tanıyan yeni bir özellik geliştirdi. Bu özellik ile WhatsApp’ın kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alıp düzenlemeler yaptığını söylemek mümkün.

Gelecekteki bir güncellemesinde WhatsApp, çevrimiçi durumunu gizleme şansını kullanıcılarına sunacak. Normalde WhatsApp’ın ‘Gizlilik’ bölümünde yer alan ‘Son görülme’ seçeneğine girdiğinizde sadece son görülmeyi kimlerin göreceğine dair düzenlemeler yer alıyor. Son görülme bölümünde ‘Herkes, Kişilerim, Şunlar hariç kişilerim ve Hiç kimse’ seçenekleri mevcut.

whatsapp uygulama

Ancak yeni güncellemeyle artık ‘Çevrimiçi olduğumu kimler görebilir’ isimli bir seçenek de yer alacak. Kişiler ise bu özelliği ‘Herkes’ ve ‘Son Görülenle Aynı’ seçeneklerinden birini belirleyerek kullanabilecek.

Örneğin ‘Son Görülme’ bölümünü ‘Kişiler’, ‘Çevrimiçi’ bölümünü de ‘Son Görülmeyle Aynı’ olarak ayarladığınız varsayalım. Bu durumda rehberinizde yer almayan kişiler sizin çevrimiçi durumunuzu görmemiş olacak.

Geçtiğimiz yıl WhatsApp, üçüncü taraf uygulamaların son görülme ve çevrimiçi durumunu izlemelerini önleme amacıyla hiç sohbet etmedikleri kişilerin son görülmelerini otomatik olarak gizlemeye başlamıştı. Ancak daha önce bir defa da olsa sohbet ettiğini kişiler çevrimiçi olduğunuzu hala görme imkanına sahipti. Artık WhatsApp’ın yeni güncellemesinden sonra böyle bir durum da söz konusu olmayacak.

WhatsApp çevrimiçi durumunu gizleme özelliği henüz bütün işletim sistemlerine ve masaüstü WhatsApp sürümüne gelmedi. Kişiler cihazlarına yeni güncellemeyi yükledikleri halde çevrimiçi durumunu gizlemede sorun yaşayacaktır. Çünkü bu özellik daha geliştirme aşamasında.

Bu nedenle tüm kullanıcıların bu özelliği kullanması şimdilik mümkün değildir. Ancak önümüzdeki günlerde bu güncelleme hakkında daha detaylı bir bilgi alma ihtimalimizin yüksek olduğunu belirtelim.

Kaynak: https://wabetainfo.com/whatsapp-is-working-on-the-ability-to-hide-the-online-status/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.