WeChat Yasağı Mahkeme Kararıyla Engellendi

Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulan bir karar ile WeChat ve TikTok uygulamaları için 20 Eylül itibariyle erişim engeli olacağı açıklanmıştı. Ancak WeChat yasağı ile ilgili karar, mahkeme tarafından reddedildi. Bunun üzerine yasak yürürlüğe girmedi.

WeChat İttifakı (İng. WeChat Alliance) isimli bir grup WeChat kullanıcısı, geçtiğimiz ay yasak kararıyla ilgili bir dava açtı. Davanın sebebi olarak, WeChat yasağının kullanıcı haklarını ve özgürlüğünü ihlal etmesi gösterildi. Bilindiği üzere Çin’de WhatsApp uygulamasına erişim bulunmuyor. Bu yasakla, Amerika’da yaşayan Çinli ve Çin kökenli vatandaşların ülkesindeki ailesi ve arkadaşlarıyla görüşebilmesinin engellendiği öne sürüldü.

ABD Yargıcı Laurel Beeler, San Fransisco’da gerçekleşen davada, WeChat uygulamasının yasaklanması kararını reddetti. Bunun üzerine Trump hükümetinin gerçekleştirmek istediği WeChat yasağı askıya alındı. Beeler, ulusal güvenlik ile ilgili sorunların ve Çin hükümetine ait faaliyetlerin bu konuda endişeler doğurduğunu belirtti. Ancak WeChat uygulamasının tüm Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için yasaklanmasının, ulusal güvenlik ile ilgili sorunları ve endişeleri ortadan kaldıracağına dair çok az kanıt olduğunu öne sürdü.

WeChat Yasağı için Alternatif Sundu

Yargıç Beeler, yasak hakkında alternatif çözümler sundu. Tüm ABD vatandaşları için yasaklamak yerine, hükümet çalışanlarının WeChat uygulamasına erişiminin yasaklanmasının bir alternatif olabileceğini belirtti. Ayrıca hükümetin çıkarları doğrultusunda, bir iletişim kanalını tamamıyla ortadan kaldırmanın anında gerçekleşebilecek bir şey olmadığını, üzerinde konuşulması gerektiğini de ekledi.

Bu karar sonucunda WeChat uygulaması ile ilgili yasak kararı geçici olarak durduruldu. Konuyla ilgili WeChat İttifakı da bir yorumda bulundu. Birleşik Devletler’de bulunan milyonlarca WeChat kullanıcısı için, zor kazanılmış önemli bir zafer olduğunu belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz Cuma günü, TikTok ve WeChat uygulamalarının 20 Eylül itibariyle yasaklanacağı hakkında bir duyuruda bulunmuştu. Ancak bugün çıkan başka bir karar ile süreç TikTok için bir hafta daha ertelendi. Oracle ve Walmart şirketleriyle olası bir şirket kurma aşamasında olan TikTok’un, 27 Eylül’e kadar erişim engeline uğramayacağı açıklandı.

Yasağın engellenmesi hakkında Ticaret Bakanlığı’ndan bir yanıt henüz gelmedi.

Bu karar ile birlikte Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı yasakların ikisi de gününde gerçekleşmemiş oldu. TikTok ve WeChat uygulamalarına ABD sınırlarında erişimin yasaklanması beklenirken sürecin uzaması, Başkan Trump’ı mutlu etmeyecek gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.