Vivo Y53s 4G Şok Eden Fiyatıyla Tanıtıldı!

Son dönemin yükselişteki isimlerinden Vivo, yeni bir telefon ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz dönemde tanıttığı Vivo Y53s 5G modelinin farklı bir sürümü Vivo Y53s 4G, şirketin yeni telefonu oluyor.

Her ne kadar iki cihaz ortak bir ismi paylaşsa da donanım olarak birbirlerinden son derece farklı özelliklere sahip olduklarını belirtmekte fayda var.

Vivo Y53s 4G Teknik Özellikleri

Cihazın işlemcisi, Vivo Y53s 5G modelinden farklılık gösteren unsurlardan yalnızca birisi. Vivo Y53s 4G’de işlemci olarak MediaTek Helio G80 SoC yer alıyor. Buna karşılık Vivo Y53s 5G modelinde Snapdragon 480 bizleri karşılamıştı.

Bu işlemcinin sekiz çekirdekli olduğu belirtiliyor. Cihazda grafik işlemcisi olarak ise ARM Mali G-52 MC2 bulunuyor.

İşlemciye ek olarak cihazda 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı yer alıyor. Ayrıca, 3 GB ekstra sanal bellek de cihazda mevcut. Bu özelliklerin Vivo Y53s 5G modeliyle aynı olduğunu belirtelim. İşlemci ve bellek özelliklerine bakınca cihazın performans olarak bir sorun yaşamayacağını söylemek mümkün.

Ekrana baktığımızda ise yine 5G modeliyle benzer bir donanım bizleri karşılıyor. 6.58 inç FHD+ ekranında LCD bir panel yer alıyor. Ancak, cihazın ekran yenileme hızında üzücü bir düşüş görmek mümkün. Vivo Y53s 4G’de ekran yenileme hızı 90 Hz yerine 60 Hz olarak belirtiliyor.

Vivo Y53s 4G

Kamera ve Batarya

Cihazın kamerasında da bazı güncellemeler mevcut. Ön kamerasındaki 8 MP çözünürlük Vivo Y53s 4G ile 16 MP’e yükseliyor. Buna ek olarak, arka tarafta yer alan 64 MP ana kamera ve 2 MP makro kameraya bir yenisi daha ekleniyor. Vivo Y53s 4G’de 2 MP çözünürlüğünde bir derinlik sensörü de yer alıyor.

Vivo Y53s 4G’nin bataryası için de bazı değişiklikler söz konusu. Yine 5G sürümü gibi 5.000 mAh bataryaya sahip olan cihazın şarj hızı değişiyor. 18W olan şarj hızı yeni cihazla 33W’a yükseliyor.

Diğer Özellikleri ve Fiyatı

Bunun haricinde cihazın işletim sisteminde de bir değişiklik yer alıyor. Yine Android 11 tabanlı bir işletim sistemi olsa da OriginOS yerine FunTouch OS 11.1 cihazda yer alıyor. Bunun sebebi ise OriginOS’in sadece Çin’de bulunması.

Çift SIM girişi, USB-C, microSD girişi ve parmak izi okuyucusu ile bu cihaz şimdilik sadece Vietnam’da satılıyor.

Cihazın fiyatı ise kullanıcıları pek memnun etmeyecek gibi gözüküyor. 60 Hz yenileme hızına sahip bu cihazın fiyatı yaklaşık 300 dolar olarak ifade ediliyor. Küresel pazara ve Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz belli olmayan cihaz hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.