Valve Onay Verdi, Half-Life 2 Remastered Geliyor!

Evet, şaka değil. Sonunda beklediğimiz haber geldi. Half-Life 2 Remastered için Valve onay verdi!

Birçok oyuncuya göre bu zamana kadar yapılan en iyi oyunlardan birisidir Half-Life 2. Fakat biraz eskimiş olduğunu kabul etmek zorundayız. 2004 yılında piyasaya çıkan oyunun hikayesi hala daha albeniye sahip olsa da görselleri artık günümüz teknolojisi için yetersiz kalıyor. Aslında çöp bilgisayarlar için hala iyi bir tercih diyebiliriz.

İşte bu nedenle uzun zamandır Half-Life fanları ya yeni bir oyun bekliyordu ya da bir remastered versiyonu. Sonunda beklenen oldu ve Half-Life 2 için Remastered kapısı açıldı.

Projeyi başlangıçta SteamDB üzerinde oyunun hayranları fark etti. Hayranlar önce bunu yeni bir güncelleme olarak yorumladı. Fakat Valve hakkındaki haberleri ile tanınan Tyler McVicker’da remastered haberini destekledi.

Mod yapımcısı Filip Victor ve ekibi Half-Life 2: Remastered Collection üzerinde çalışıyor. Bu ekip daha önceden Half-Life 2: Update modunu da geliştiren ekip. Yani projenin güvenilir ellerden çıktığını söyleyebiliriz. En önemlisi ise Valve’ın buna destek vermesi oldu.

half-life 2 remastered steamdb

Henüz Geliştirme Aşamasında

Yeni geliştirilen modun ana oyun ile beraber Birinci Bölüm ve İkinci Bölüm’ü de de kapsayacak olması güzel bir haber. Buradan anlaşılacağı üzere Bölüm 3’ü kapsamayacak. Ama bu bile bizleri heyecanlandırmaya yetiyor.

Mod geliştiricisinin Half-Life 2 Remastered versiyonunda Source 2 Engine‘i kullanacağını bilmiyoruz. Tabii bu olursa da tadından yenmez.

Geçmiş döneme baktığımız zamanda aslında Remastered için ilk adımın bu olmadığını görüyoruz. 2019 yılının Mayıs ayında World War Z’nin geliştiricisi olan Sabre Interactive Half-Life 2 için bir yeniden düzenlemeyi görüşmek amacıyla Valve’a başvurdu.

Aslında Sabre Interactive bunu yapabilecek uzmanlığa sahipti. Çünkü ilk iki Halo oyunu ile yaptığı çalışmalar gayet beğenilmişti. Bu nedenle o dönemde remastered işinin yapılmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Zira Valve o dönemde remastered için yeterli uzmanlığa sahip değildi. Fakat Sabre Interactive’in CEO’su Matthew Karch’a göre Gabe Newell bunu firma bünyesinde yaptırmak istiyordu. Dışarıdan bir firmaya değil.

Valve’ın şimdi yapılan remastered projesine onay vermesi sözünden döndüğünü gösteriyor. Fakat bu oyun dünyası için aslında olumsuz değil, gayet olumlu bir adım. Çünkü uzun zamandır bir çok oyuncu Half-Life 2 Remastered için gün sayıyordu. Ve sonunda bu gerçekleşiyor.

Şu an için projeye dair çok fazla bir detay söz konusu değil. Fakat gelişmeleri öğrendikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!