Uzay Girişimi Astra, İlk Kez Yörüngeye Ulaştı!

Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle insanlık gözlerini uzaya dikti. Bu uğurda çalışan büyük kurumların yanı sıra girişimler de uzay konusunda projeler üretmeye başladı. Bunların arasında bir uzay girişimi olan Astra da yer alıyor. Üstelik Astra, tarihinde bir ilki gerçekleştirerek yeni bir başarı kazanıyor.

Daha önce de denemeler yapan girişim, LV0007 isimli görev ile ilk defa yörüngeye ulaştı! Böylece, yörüngeye ulaşmayı başaran özel uzay şirketleri arasına adını yazdırmaya da hak kazandı. Alaska’daki Kodiak Adası’nın Pasifik Uzay Limanı Kompleksi’nden kalkış yapan roket yaklaşık dokuz dakika içerisinde yörüngeye ulaştı.

Başarılı bir şekilde kalktığı ifade edilen roketin bu süre zarfında 500 kilometre yükseldiği belirtiliyor. Konuyla ilgili paylaşılan bilgiler arasında saniyede 7.61 kilometre hıza ulaştığı da ifade ediliyor.

“Daha Yeni Başlıyoruz”

Astra CEO’su Chris Kemp de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Astra ekibinin uzun yıllardır bunu başarmak için çalıştığını ifade eden Kemp, sıradaki roketlerin de yolda olduğunu belirtti. “Sekiz, dokuz ve on numaralı roket serilerinin üretimde” olduğunu belirten Kemp, daha yeni başladıklarını da dile getirdi.

Kaliforniya merkezli bir uzay girişimi olan Astra, yörüngeye çıkmak için daha önce de denemelerde bulunmuştu. Ancak, bu denemelerin hiçbirinde başarılı bir sonuca ulaşamamıştı.

Şirketin ilk denemesi 2020 yılının Mart ayında gerçekleşti. Astra, teknik sorunlardan ötürü bu denemede roketin kalkışını sağlayamadı. Bu nedenle herhangi bir kalkış olmadan ilk deneme başarısız olarak tamamlandı.

Daha sonraki denemelerde ise roketin sisteminde ortaya çıkan arızalar şirketi, görevi yarıda bırakmaya zorladı. Daha önce uzaya başarıyla ulaşan Astra, yörüngeye ulaşmak için yeterli yakıta sahip olmayan bir roketle de görevi tamamlayamadı.

Günümüze en yakın deneme ise 2021 yılının Ağustos ayında gerçekleşti. Yerden yaklaşık 50 kilometre yükselen LV0006, motorda kaynaklanan bir sorun nedeniyle kalkışı başarıyla tamamlayamadı. Ancak serinin hemen bir sonraki roketi Astra’nın hedefine ulaşmasını sağladı. LV0007 ile Astra, yörüngeye çıkmayı başaran özel uzay şirketlerinden birisi oldu.

Uzay şirketlerinin özelleşmesi, sonsuz evrenleri keşfetmek için bir rekabet oluşmasını sağladı. SpaceX, Virgin Galactic gibi şirketlerin ortaya çıkmasıyla insanlığın uzay merakı zirve dönemlerini yaşıyor. Astra da bu şirketlerin arasında yer alma konusunda emin adımlarla ilerliyor.

Dilerseniz görevin tamamını aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz:

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.