SpaceX SN15 Prototipi ile İkinci Denemeyi Yapabilir

SpaceX’in Starship prototipleri iniş konusunda sürekli problem yaşıyordu. Ancak, dün itibariyle SpaceX, SN15 isimli Starship prototipi ile ilk başarılı inişini gerçekleştirdi.

Bu devasa başarının ardından çalışmalara hız kesmeden devam eden şirket cephesinden yeni açıklama geldi. Elon Musk, başarılı prototipin yeniden uçması için gözden geçirileceğini ifade eden bir Tweet paylaştı.

Dün gerçekleşen başarılı inişteki prototip SN15, SpaceX’in uzun süredir denemekte olduğu bir işi gerçekleştirdi.

Bu nedenle SpaceX için SN15’in önemi oldukça büyük. Amaçları doğrultusunda tam anlamıyla fonksiyonel bir prototip inşa eden şirket, işi burada bırakmak istemiyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklama da SpaceX’in SN15 ile işlerinin henüz bitmediğinin bir göstergesi.

Şirketin başarılı olan bu prototiple tekrar uçmayı denemesi son derece mantıklı. İlk defa bir test sonrası kullanılamaz hale gelmeyen bir roketi ellerinde bulunduran SpaceX, SN15 prototipi ile toplayabildiği kadar veri toplamak istiyor olabilir.

SpaceX Yeniden Kullanılabilen Bir Roket İçin Uğraşıyor

Bu konuyu değerlendirirken SpaceX’in test uçuşlarını neden gerçekleştirdiğini unutmamak gerek. Şirket, fırlatıldıktan sonra yere tekrar iniş yapabilen ve yeniden kullanılabilen roketler inşa etmeye çalışıyor.

Tam olarak bu sebeple şirketin SN15 prototipi ile tekrar bir uçuş testi gerçekleştirmesi inanılmaz bir fırsat olacaktır.

Şirketin önünde daha geleneksel olan bir başka seçenek mevcut; prototipi parçalarına ayırmak. Böylece, tam anlamıyla bir analiz gerçekleştirebilir ve bu analizlerin ardından çok değerli bilgilere sahip olabilir.

Ancak SpaceX bu seçeneği şimdilik göz ardı ediyor gibi gözüküyor. İkinci bir uçuş ile başarılı prototipin testlerine devam etmeye öncelik vermek şirket için daha cazip geliyor olabilir.

Dün gerçekleşen yüksek irtifalı test uçuşunda SN15 Starship prototipi yaklaşık 10 kilometre yükseldi. O yükseklikte bazı testler gerçekleştirdikten sonra iniş için alçalmaya başladı.

Önceki denemelerin aksine başarılı bir iniş gerçekleştiren SN15’in iniş alanında ufak bir yangın çıktı. Ancak yetkililer bu yangının metan yakıtından kaynaklı olduğunu ve alışılmadık bir olay olmadığını ifade etti.

Gelecek dönemde SN15 prototipinin tekrar test edildiğini görüp görmeyeceğimiz henüz kesin değil. Ancak her koşulda bu prototip SpaceX’in hedefi doğrultusunda inanılmaz derecede önemli bir başarı sağladı.

Siz SN15 prototipinin tekrar uçma ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce SpaceX SN15 prototipi ile tekrar bir test gerçekleştirmeli mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.