Unreal Engine Apple Tarafından Rehin Tutuluyor

Fortnite’ın kaldırılması sebebiyle çıkan Epic Games ve Apple kavgası, gün geçtikçe daha da kızışıyor. En son gelişmelerde, Epic’in pazartesi günü Apple’a dava açacağı ortaya çıktı. Açtığı davada Epic, Unreal Engine oyun motorunun, Apple tarafından rehin tutulduğunu ileri sürdü. Bu iddianın doğru olması halinde, bu oyun motorunu kullanan tüm uygulamalar tehdit altında kalacak.

24 Ağustos tarihinde gerçekleşecek dava için bir dosya oluşturan Epic şirketi, oyun motorları olan Unreal Engine’ın iOS desteğinin bırakılmasına dikkat çekiyor. Olaylar sonucunda Apple, Epic’in geliştirici haklarını elinden alacağını belirtmişti. Bunun bir parçası olarak da Unreal Engine’ın desteğinin kaldırılacağı ileri sürüldü. Epic şirketi mahkemeden, dava devam ederken Apple’ın erişimi engellemesinin durdurulmasını istedi. Apple ise konuyla ilgili açıklamasında desteğin risk altında olduğunu inkar etmedi ve gerekli politikaları uyguladıklarını belirtti.

unreal-engine-apple-tehdit
Resim: Unreal Engine

Belirttiğimiz gibi, Unreal Engine her ne kadar Epic şirketinden çıkmış olsa da, piyasada bu motoru kullanan oldukça fazla şirket bulunmakta. Epic mahkemeye sunduğu dosyada, iOS desteğinin kaldırılmasının oldukça ağır bir ceza olduğunu ve doğrudan, davayla ilgisi olmayan şirketlerin de etkileneceğini belirtti. Ayrıca Apple’ın tekelliğini tekrar vurguladı ve bu misillemenin, Apple’a karşı çıkacakların cesaretini kırmaya yönelik yasa dışı bir eylem olduğunu ifade etti.

Microsoft, Epic’e Destek Oldu

Böyle bir durumun olma ihtimaline, etkilenecek diğer şirketlerin de ses çıkartması bekleniyor. Şu ana kadar destek olan bir şirket çıktı bile. Epic’in mahkemeye sunduğu dosyanın yanında bir bildiri de Microsoft’tan geldi. Teknoloji devi şirket, Epic’in geliştirici araçlarına erişiminin engellenmesinin çok kötü sonuçlar doğuracağını vurguladı. Erişimin iptalinden sonra, Unreal Engine motorunu kullanan her şirketin, oyun içinde çıkan hataları ve güvenlik sorunlarını çözemeyeceğini de ekledi. Bu motoru kullanan oyunlardan birisi de Microsoft’un Forza adlı yarış oyunudur.

Microsoft yetkilisi Kevin Gammil, Epic’in geliştirici araçlarına erişememesi halinde, Unreal Engine oyun motorunun iOS ve macOS üzerindeki desteğinin mümkün olamayacağını söyledi. Oyun motorunu kullanan tüm geliştiricilerin büyük bir dezavantaja sahip olacağını da ekledi.

Epic’in hazırladığı dosyadaki dava tarihi, mahkemenin konumu olan Kaliforniya saatiyle, 24 Ağustos saat 15:00’ı gösteriyor. Bu dava sonucunda alınacak karar merak edilirken, Unreal Engine oyun motoruna Apple tarafından desteğin kesilmesinin büyük ses getireceği tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.