Unilever, Facebook ve Twitter Reklamlarını Duraklatıyor

Unilever Cuma günü yaptığı açıklamada, en erken 31 Aralık’a kadar ABD’de Facebook, Twitter ve Instagram’da reklam yayınlamayı durduracağını söyledi.

Pazarlama analitiği şirketi Pathmatics’e göre, tüketici ürünleri devi Unilever bu yıl ABD’de Facebook’taki reklamları için 11,8 milyon dolardan fazla harcadı. Unilever reklamlarını durduracağı yönündeki duyuruyu yaptıktan sonra Facebook ve Twitter hisseleri % 7’den fazla düştü.

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklama şu şekilde: “Sorumluluk Çerçevemiz ve ABD’deki kutuplaşmış atmosfer göz önüne alındığında, en azından yıl sonuna kadar, Facebook, Instagram ve Twitter’da ABD’deki sosyal medya platformlarında marka reklamı yayınlanmayacağına karar verdik. Devam edenleri izleyeceğiz. ”

Londra merkezli şirket, planlanan farklı medya yatırımlarının sürdürüleceğini söyledi. Ayrıca “Şeffaflığı pekiştirmek için ekstra bir çaba gösteriyoruz. Bu yolda önemli bir ilerleme kaydettik ve ortaklarımızın çabalarını da kabul ediyoruz. Ancak özellikle ABD’deki bu kutuplaşmış seçim döneminde bölünme ve nefret söylemi alanlarında yapılması gereken çok şey var.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl Facebook, milyonlarca reklam vereni aracılığıyla küresel olarak 69,7 milyar dolarlık reklam geliri elde etti. Şirket, bu yılın başlarında 8 milyondan fazla reklam verenin olduğunu söyledi.

Cuma günü yaptığı açıklamada Facebook, “Topluluğumuzun güveni için her yıl milyarlarca dolar yatırım yapıyoruz. Politikalarımızı gözden geçirmek ve güncellemek için dışarıdan uzmanlarla sürekli çalışıyoruz” dedi. “Kendimizi bir sivil haklar denetimine açtık ve Facebook ve Instagram’dan 250 üst düzey örgütü yasakladık.

Yapay Zeka ile Nefret Söylemlerinin Tespiti Yapıldı

“Yapay zekaya yaptığımız yatırımlar, kullanıcılar bize bildirmeden önce yaptığımız nefret söylemlerinin yaklaşık % 90’ını bulmamızı sağladı. Yakın tarihli bir AB raporu Facebook’un 24 saat içinde Twitter ve YouTube’dan daha fazla nefret dolu konuşma raporu değerlendirdiğini buldu. Yapacak daha çok işimiz olduğunu biliyoruz ve bu mücadeleye devam etmek için daha fazla araç, teknoloji ve politika geliştirmek için sivil hak grupları ve diğer uzmanlarla çalışmaya devam edeceğiz. ”

Carolyn Everson

CNBC tarafından elde edilen, yakın zamandaki bir notta, Facebook’un küresel pazarlama çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı Carolyn Everson, “Genel olarak boykot yapmak birlikte ilerleme kaydetmenin yolu değil. Ayrıca, şimdiye kadar gelir baskısına bağlı politika değişiklikleri yapmadığımızı bildiğinizi gerçekten umuyorum. Politikalarımızı ticari çıkarlardan ziyade ilkelere göre belirliyoruz.” dedi.

Twitter’ın küresel müşteri çözümleri başkan yardımcısı Sarah Personette de yaptığı hamleleri savundu. “Kamusal konuşmayı korumak ve sunmak için tasarlanmış politikalar ve platform yetenekleri geliştirdik ve her zaman olduğu gibi, yeterince temsil edilmeyen topluluklardan ve marjinal gruplardan gelen sesleri yükseltmeye kararlıyız. Ortaklarımızın kararlarına saygılıyız ve bu süre zarfında onlarla yakın çalışmaya ve iletişim kurmaya devam edeceğiz.” dedi.

Color of Change, bir organizasyonun insanların ırkçı adaletsizliğe karşı durması için çevrim içi eylemler ve yüz yüze etkinlikler sunarak Unilever’in açıklamasına övgüde bulundu. Grubun başkanı Rashad Robinson, “Facebook platformlarında en büyük harcama yapanlardan biri olarak, Unilever’in reklamları durdurma ve #StopHateforProfit hareketini taahhüt etme kararı, Facebook’u Siyah insanlara karşı nefret dolu, aşağılayıcı ve ayrımcı içerik sağlamak üzere sorumlu tutmak için büyük bir adım attı. Facebook liderleri bu hareketin sivil haklar konusundaki ciddiyetini anlamalı ve kalıcı bir sivil haklar altyapısının uygulanması da dahil olmak üzere zararlarını gidermek için acil adımlar atmalıdır.” Dedi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.