Twitter’ın Yeni Özelliği Resimlerin Kırpılmasını Engelliyor

Twitter, bir süredir test ettiği özelliği sonunda hayata geçirdi. Twitter’ın yeni özelliği ile birlikte sıklıkla paylaşılan sürpriz resimlerin sonu geliyor. Çünkü, bu yeni özellik resimlerin kırpılmasını engelliyor.

Twitter, bu özelliğin testlerine geçtiğimiz mart ayında başlamıştı. Başarılı bir şekilde sonuçlanan testler, özelliğin kullanıcılara sunulmasını sağladı.

Yeni özellikle birlikte paylaşılan 16:9 ya da 4:3 oranlı görseller, Twitter mobil uygulamalarında herhangi bir kırpma yaşanmadan gösterilecek. Böylece, resim sorunsuz bir şekilde diğer kullanıcılar ile paylaşılmış olacak.

Üstelik Twitter’ın yeni özelliği, resim paylaşılmadan önce kullanıcılara bir önizleme de sunacak. Bu önizleme ile resmin ana sayfa akışında nasıl duracağını önceden görmek mümkün olacak.

Şimdilik sadece bu en-boy oranlarıyla sınırlı olan özelik, gelecek dönemde daha da geliştirilecek. Twitter’ın belirttiğine göre, çok geniş ya da çok uzun görseller ortalanmış şekilde kırpılacak. Ancak şirket, ilerleyen dönemde bu görsellerin de düzgün görünmesi için çalışmalar yapacak.

Bu yeni özellik ile birlikte “sürprizi görmek için tıkla” (İng. open for a surprise) konseptli paylaşımlar son buluyor. Özellik şimdilik sadece mobil uygulamalarda aktif hale geliyor.

Yeni Özellik Kullanıcıların Geri Bildirimiyle Geliştirilmiş

Konuyla ilgili konuşan Twitter sözcüsü Lauren Alexander, bu özelliğin kullanıcılar tarafından istendiğini belirtiyor. Yeni özelliğin, kullanıcılar tarafından gelen geri bildirimler sonucu ortaya çıktığını ifade ediyor.

Yeni özellik ile sürpriz paylaşımların sonu geliyor olabilir ancak resimlerin düzgün görünmesi platform için oldukça değerli bir gelişme. Her ne kadar kullanıcılar bundan faydalanıyor olsa da hatalı kırpılan görseller Twitter’da bir sorun teşkil ediyor.

Üstelik bu, sanatçılar ve görsel tasarımla ilgilenen kişiler için oldukça sevindirici bir haber. Çünkü artık, Twitter’da bir görsel paylaştıklarında herhangi bir sorun yaşamayacaklarını biliyorlar. Böylece, ortaya çıkardıkları eserleri sorunsuz bir şekilde paylaşabiliyorlar.

Bu, son zamanlarda Twitter’ın görsellere getirdiği tek yenilik değil. Şirket aynı zamanda mobil uygulamalar için 4K çözünürlüklü görsel desteğini de hayata geçirdi. Kullanıcılar gerekli ayarları yaptıktan sonra yüksek çözünürlüklü görselleri Twitter üzerinden görüntüleyebiliyor.

Görseller Twitter’da oldukça önemli bir yere sahip. Bu nedenle şirket bu konudaki çalışmalarına ilerleyen dönemlerde devam edebilir.

Ayrıca, bu özellik şu anlık sadece mobil uygulamalarda aktif. Yani Twitter’a masaüstü üzerinden girerseniz görselleri kırpılmış bir şekilde görebilirsiniz.

Twitter’ın yeni özelliği ile ilgili düşünceleriniz neler? Sürpriz içeren paylaşımların sona ermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.