Twitter Yeniliğe Doymuyor: Bahşiş Kutusu

Geçtiğimiz günlerde Twitter kullanıcılarına para gönderebilmenin mümkün olacağı iddia edilmişti. Hatta birkaç kullanıcının profilinde bu özelliğe ait buton belirmeye başlamıştı. Twitter üzerinden para gönderme özelliği Bahşiş Kutusu, bugün itibariyle resmi olarak tanıtıldı.

Şirket, şimdilik sadece belirli Android ve iOS kullanıcılarının kullanabildiği özelliği yakında herkesin kullanımına açacak.

Twitter, neredeyse her hafta yeni bir özellik ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Son zamanlarda özellikle Twitter Spaces ile adından söz ettiren şirket, şimdi bir büyük özellik daha açıkladı. Bundan sonra Twitter kullanıcıları, takipçilerinden para bağışı alabilecek.

Twitter’ın hazırladığı tanıtım görsellerinde özelliği kullanmak oldukça kolay gözüküyor. Eğer insanların size para gönderebilmelerini istiyorsanız öncelikle profil ayarlarınızdan bu özelliği aktif hale gerekiyor.

Profil ayarlarınıza girdiğinizde en altta “Twitter Tip Jar” isimli bir seçenek göreceksiniz.

Twitter bahşiş kutusu Aktif Etme

Bu seçeneği aktif ettikten sonra size bağış için kullanmak istediğiniz platformu soracak. Buradan Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal veya Venmo seçeneklerinden birisini seçip cüzdan/hesap numaranızı girmeniz gerekiyor. Ardından özellik kullanıma açılıyor.

Eğer para gönderme özelliğini aktif etmiş bir kullanıcıya bağış yapmak istiyorsanız; öncelikle profiline girmeniz gerek. Ardından mesaj kutusunun yanına eklenen para sembolüne tıklamalısınız.

Devamında Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal veya Venmo platformlarından kullanmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Platform seçiminden sonra ödeme yapabilmeniz için para hesabınıza yönlendiriliyorsunuz.

Bu platformlardan bazıları ülkemizde kullanıma açık olmadığı halde özellikteki yerini alıyor.

Twitter bahşiş kutusu

Twitter Özelliği Yakında Herkesin Kullanımına Açacak

Twitter kullanıcıları açıklandığı andan itibaren özelliğe çok ilgi gösteriyor. Kullanıcılar konuyla alakalı birçok Tweet atıyor. Çünkü, insanlar heyecanla yeni özelliği test etmek istiyorlar. Fakat şu anlık sadece belirli hesaplar Bahşiş Kutusu’nu kullanabiliyor.

Ayrıca, özellik şimdilik Twitter web sürümünde kullanılamıyor. Özelliği kullanabilmek için Twitter’ın iOS veya Android uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Üstelik Twitter, şimdilik özelliği gazeteci, içerik oluşturucusu gibi belirli grupların kullanımına sunduğunu açıklıyor.

https://twitter.com/Twitter/status/1390396166496522247?s=20

Twitter, özelliği test aşamalarından sonra tüm kullanıcıların hizmetine açacak. Bunun dışında yapılan açıklamaya göre özelliğin desteklendiği dillerin sayısı da artış gösterecek.

Özellik Twitter kullanıcılarından büyük ilgi görüyor. Fakat özelliği tüm ülkelerde kullanmak mümkün olmayabilir. Çünkü Twitter, açıklamasında, ödeme hizmetinin kullanılabilirlik gibi özelliklerinin ülkeden ülkeye değişebileceğini belirtiyor.

Bu yüzden özelliğin Türkiye’de tümüyle fonksiyonel bir şekilde çalışıp çalışmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Siz Twitter Bahşiş Kutusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.