Twitter ve Shopify Ortaklığa İmza Atıyor

Twitter, satıcıların ürünlerini platformun Alışveriş özelliğine getirme amacıyla Shopify ile iş ortaklığı yapıyor. E-ticarete yönelik devam eden çabaların ışığında Twitter, bugün Shopify ile ortaklığını resmen duyurdu. Anlaşma kapsamında Shopify’ın Amerika’daki tüm satıcılarına ulaşacak bir satış kanalı uygulaması piyasaya çıkıyor.

Uygulama, Shopify satıcılarının, alışveriş özelliklerine sahip Twitter özelliğine katılmalarına olanak tanıyacak. Twitter’ın haziran ayındaki ‘Ürün İndirimleri’ özelliği ve mobil vitrinler ile canlı alışveriş tanıtımının ardından şirketin e-ticaret konusundaki yeni hamlesi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Shopify, iş ortaklıkları sayesinde verilen siparişlerin 2022’nin ilk çeyreğinde dört katına çıktığını ifade ediyor.

Satıcılar Hesaplarını Twitter’a Bağlayabilecek

Twitter’ın Shopify ile işbirliği sayesinde satıcılar, satış kanalı uygulamasını kullanma imkanına sahip olacak. Sonrasında ise Twitter’ın Alışveriş Yöneticisi ve profesyoneller için var olan diğer ücretsiz araçlardan da yararlanma imkanları sunulacak.

Bu, Twitter’ın Location Spotlight adındaki yeni özelliğini de içeriyor. Location Spotlight, Kanada, ABD, İngiltere ve Avustralya’daki yerel işletmelerin bilgileri profillerinde görüntülemesine olanak tanıyor. Bu bilgiler ise; sokak adresleri, iletişim bilgileri ve çalışma saatlerini içeriyor.

Şu an Shopify satıcıları Twitter Shops, Location Spotlight ve Shop Spotlight özelliklerinden birini kullanma olanağına sahipler. Bunun yanında şirket, satıcılara bu özelliklerin birden fazlasını aynı zamanda etkinleştirme seçeneği sunmaya çalışıyor.

Satıcılar, Twitter ve Shopify hesaplarını bağladıktan sonra, ürün kataloglarını Twitter’la senkronize etmek için yeni uygulamayı kullanacaklar. Bu, envanterin Twitter’a manuel şekilde girilmesini engelleyip zaman ve enerji tasarrufu sağlayacak. Ayrıca Shopify katalogları değiştikçe bunlar da Twitter’ın Alışveriş Yöneticisi ile senkronize hale gelecek.

Twitter-shops

Twitter Shops ve Shop Spotlight Özellikleri

Envanter senkronize edildiğinde satıcılar, müşterilerin ürünlerini sosyal medyada keşfetmelerine ve satın almalarını kolaylaştıracak. Bunu da Twitter Shops ve Shop Spotlight özelliklerini kullanarak sağlayacak. Bu işlemler, satıcının kendi internet sitesinde gerçekleşecek.

Twitter, bu konuyla ilgili Twitter Shops ve Shop Spotlight’ın beta testinden çıktığını belirtti. Ayrıca bu özelliğin ABD’deki bütün satıcıların kullanıma olanak sağlayacaklarını da ekledi. ABD dışındaki ülkeler konusunda ise şimdilik bir açıklama mevcut değil.

Shopify Ürün Direktörü Amir Kabbara konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kabbara, Twitter ile ortaklığı ve satış kanalı uygulaması sayesinde satıcıların ticaretini sorunsuzca gerçekleştirebileceğini belirtti.

TechCrunch tarafından yapılan habere göre Twitter, platformuna daha çok e-ticaret markası getirmeyi de düşünüyor. Çünkü şirketler aynı zamanda Twitter’ın reklam tabanına da katkı sağlıyor. Şirket geçen yıl yaptığı açıklamasında, insanların Twitter’da bir şeyler satın almasına yardımcı olacağını dile getirmişti.

Meta Pay’in e-ticaret yönteminin aksine Twitter, kullanıcıların tıklamalarını markaların kendi internet sitelerine yönlendiriyor. Ancak Meta’nın Twitter’a göre daha gelişmiş bir e-ticaret stratejisi mevcut. Örneğin Meta’nın Instagram uygulamasında ‘Mağazalar’ adında bir sekme yer alıyor. Öte yandan, Twitter Shops böyle bir sekmeye sahip değil. Bu özellik Twitter’da bireysel işletmelerin profillerinde yer alıyor.

Twitter, 2021 yılında platformunda işletmeler ile ilgili 6.5 milyar Tweet olduğunu belirtti. Bu verilerden yola çıkarak e-ticaret potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu belirtti. Twitter ortaklığı, Shopify’ın ticari yeniliklerini paylaşmaya devam edecek. Ayrıca şirket, Apple ve Google ile bağlantı içinde olduğunu belirtti.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/06/22/twitter-partners-with-shopify-to-bring-merchants-products-to-twitter-shopping/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.