Clubhouse’dan Para Kazanmak Artık Mümkün

Özellikle pandemi sebebiyle sosyal platformlar oldukça ilgi görmeye başladı. Bu durumu fark eden şirketler yeni konseptli sosyal platformları insanlara sunabilmeye çalışıyor. Clubhouse da an itibariyle bu platformların başında geliyor. Sesli yayın yapılan platform hem konseptiyle hem de sadece davetiye ile girilebilmesiyle oldukça ilgi çekti. Ancak her sosyal medya platformu gibi Clubhouse’un da bazı eksikleri vardı. Bu eksikliklerden en önemlilerinden birisi çözüldü. Artık yayıncılar yaptıkları yayınlar ile Clubhouse’dan para kazanmak mümkün!

Clubhouse Payments Kullanıma Açıldı

Şirket, yayıncıların platform için oldukça önemli olduğunu ve onların geri dönüşlerini dikkatle incelediklerini söylüyor. Yeni gelen özellik bu açıklamayı resmen doğrular nitelikte. Bazı yayıncılar uygulama üzerinden para kazanılamamasından oldukça şikayetçiydi. Hatta Clubhouse’un bu eksikliğini gören Spotify, yeni yayınlayacakları sesli yayın uygulamasında insanların para kazanabileceğini açıklamıştı.

Tepkileri ve rakiplerinin hamlelerini gören Clubhouse, elini çabuk tutarak artık yayıncıların para kazanmasına imkân sağlayacak. İnsanlar istedikleri yayıncılara, uygulamaya eklenen “Payments” özelliği ile para gönderebilecek. 6 Nisan tarihinden itibaren tüm kullanıcılar para gönderebilecek. Ancak yapılan açıklamada özelliğin hâlâ test aşamasında olduğu söyleniyor. 6 Nisan’da yapılacak ödemelerden bazı geri bildirimler toplayarak sistemin geliştirileceği belirtiliyor.

Clubhouse Yayıncılarına Nasıl Ödeme Yapılır

Clubhouse'da Nasıl Para Gönderilir

Clubhouse’un bu özelliği açıklamasından sonra birçok kişinin aklında “peki ödemeleri nasıl yapacağız” sorusu oluştu. Sistemi kullanmak çok basit. Aşağıdaki adımları takip ederek istediğiniz yayıncıya para gönderebilirsiniz.

  • Öncelikle para göndermek istediğiniz yayıncının profiline girmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey para göndermek istediğiniz kişinin bu özelliği etkinleştirmiş olması. Eğer gönderim yapmak istediğiniz kişi bu özelliği aktif etmediyse para gönderemiyorsunuz.
  • Profile girdikten sonra profilin en altında bulunan para gönder butonuna basmanız gerekiyor. Ardından istediğiniz tutarı girerek yayıncıya para gönderebiliyorsunuz. Eğer ilk kez para gönderecekseniz sisteme bir banka ya da kredi kartı kaydetmeniz gerekecek. Ayrıca yapılan ödemelerde “Stripe” ödeme doğrulama sistemi kullanılıyor.

Bu özelliğin içerik üreticileri düşünülerek hazırlandığını gösteren çok önemli bir unsur daha var. Gönderilen paranın tamamı üreticiye gidiyor. Yani, Clubhouse bu bağışlardan herhangi bir komisyon ya da kesinti almıyor.

Sizler yayıncıların Clubhouse’dan para kazanabilecek olmaları konusuna nasıl bakıyorsunuz? Clubhouse’dan para kazanmak mantıklı mı yoksa sosyal platformlarda böyle bir özellik olmamalı mı? Sizler de görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.