Twitter, Spaces için Ses Değiştirme Özelliği Getiriyor!

Clubhouse’un inanılmaz yükselişinin ardından diğer platformlar da benzeri özellikleri geliştirmeye başladılar. Bu platformlardan birisi de Twitter. Twitter Spaces ile Clubhouse’un başarısına ortak olan şirket, ses değiştirme özelliğini de platforma ekleyecek gibi gözüküyor.

Ses dönüştürücü olarak isimlendirilen yeni özellik ile Twitter Spaces kullanıcıları konuştukları sesi değiştirme şansını yakalayacak. Bir nevi kimlik gizleme ve eğlence aracı olacak bu özellik kullanıcıları mutlu edecektir.

Bilindiği üzere Spaces, tamamen ses üzerine kurulmuş bir Twitter özelliği. Azımsanmayacak sayıda kişi Twitter Spaces kullanıyor. Özellikle, yıllardır piyasada yer alan bu platform sayesinde takipçilerle iletişime geçmek son derece kolay bir hale geliyor. Bu nedenle Clubhouse’un başarısına erişebilen sesli sohbet platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Şirket, özelliğin bu kadar revaçta olduğu dönemde yenilikler ile popülaritesini desteklemek istiyor. Temelinde ses olan bir özelliği geliştirmenin en iyi yollarından biri ise tabii ki ses için filtreler getirmek. Yeni ses değiştirme özelliği de tam olarak bunu sağlıyor.

Ses dönüştürücü sayesinde konuşmaların daha eğlenceli olabileceği ifade ediliyor. Bunun haricinde tamamen eğlence amaçlı bir özellik olmayacağını da vurgulamak gerek. Bazı kullanıcılar özelliğin işlevsel kısmından da faydalanabilir.

Örneğin, konuşma sırasında kimliğini açığa çıkarmak istemeyen kullanıcılar ses dönüştürücü sayesinde daha rahat hissedecektir. Aynı durum sesinin duyulmasından hoşlanmayan ya da sesini beğenmeyen kullanıcılar için de geçerli. Farklı filtreler kullanarak sesini değiştirmek Spaces kullanıcıların hoşnut kalacağı bir özellik olacak gibi gözüküyor.

Twitter Spaces Ses Değiştirme Filtreleri Neler?

Twitter tarafından geliştirilen bu yeni özellik ilk olarak ünlü Twitter araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi. Wong, özelliğin, sesi manipüle etmeye yarayan bazı araçlara sahip olduğunu belirtti.

Ardından Steve Moser, özelliğin içerdiği tüm filtreleri listeledi. Bu ses değiştirme filtreleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Arı
  • Çizgi Film
  • Helyum
  • Gizli (İng. Incognito)
  • Karaoke
  • Mikrofon
  • Telefon
  • Uzamsal (İng. Spatial)
  • Stadyum
  • Sahne

Çoğu adından tahmin edilen ses efektleri olsa da henüz bu filtreleri duyma şansımız olmadı. Özellikle Uzamsal ve Gizli ses efektlerinin nasıl bir sonuç vereceği merak konusu.

Henüz Twitter tarafından yapılan resmi bir açıklama olmadığı için özelliği kullanıcılara sunulacağı tarih de belli değil. Ancak, filtrelere ait kodların uygulamada olduğunu varsayarsak özelliğin çok da uzakta olmadığını söylemek mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.