Twitter, Kırpma Sorununu Bilgisayar Korsanları ile Çözecek

Geçtiğimiz dönemde Twitter, oldukça önemli bir ırkçılık suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı. Platformda yer alan bir sorun küçük fotoğraflardaki siyah renkli herhangi bir kısmı doğrudan kırpıyordu. Twitter, bu kırpma sorununu çözmek için bilgisayar korsanları ile çalışacak.

Tweette de görüldüğü gibi Twitter, küçük resim gösterirken bazı kırpma işlemleri yapmak zorunda kalıyor. Resim büyütüldüğünde ise bu kırpma işleminin ırkçılık suçlamalarına maruz kaldığı nokta ortaya çıkıyor.

Bu sorunun daha çok resmin kontrast ve parlaklık ayarlarıyla ilgili olduğu düşünülüyor. Twitter da sorunun çözümü için harekete geçmiş gibi gözüküyor. Şirket bu kırpma sorununun neden kaynaklandığını anlamak amacıyla bir yarışma düzenleyeceğini duyuruyor.

Twitter, bu yarışmaya katılacak kişilerin bilgisayar korsanları ve araştırmacılar olacağını umut ediyor. Ayrıca, yarışma sonunda kazanan takıma nakit para ödülü vereceği de belirtiliyor. Katılımcıların, sorunun üstünde çalışabilmesi için bazı araçlara da erişimi olacağı belirtiliyor.

Bu araçlardan birisi Twitter’ın konuyla ilgili kodları oluyor. Bunun haricinde şirket, katılımcıların görsel kırpma modeline erişim sağlamasını da imkan tanıyor. Bu araçların incelenmesinin ardından sorunun çözüleceğini umuyor. Ayrıca, algoritmanın zararlı olabileceği noktaların da ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Yarışma Kuralları ve Para Ödülü de Açıklandı

Katılımcıların para ödülünü kazanması için yapması gereken bazı işlemler mevcut. Bunlardan birisi, araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bulguların Twitter’a ulaştırılması oluyor. Bu bulguların yanı sıra bir veri setinin de şirket tarafından inceleneceği belirtiliyor.

Açıklanan bulgular ve veri setinin ardından Twitter, katılımcılara puan verecek. Bu puanı şekillendiren en önemli unsurlardan birisi ise bulunan sorunun vereceği zarar ve zararın olası büyüklüğü.

Şirket para ödüllerini de açıklıyor. Kazanan takımın alacağı ödül 3.500 dolar olarak ifade ediliyor. İkinci sıraya 1.000 dolar ve üçüncü sıraya 500 dolar bir ödül de mevcut. Bunun yanı sıra iki adet 1.000 dolarlık ödül de yarışmada yer alıyor. Bu ödüllerden birisi en yenilikçi bulguya gidiyor. Diğeri ise en genellenebilir bulgu ödülü oluyor.

Twitter’ın kırpma sorununu çözmek için attığı ilk adım bu değil. Şirket geçtiğimiz aylarda kırpma işlemini tamamen durdurmak için de bazı adımlar atmıştı. Ancak Twitter, bu adımların yeterli olmadığını düşünerek bir yarışma da başlatma kararı almış gibi gözüküyor.

7 Ağustos TSİ 09:59’a kadar başvuruların açık olduğu yarışmanın kazananları Def Con AI Village’da ortaya çıkacak. Peki sizce Twitter, kırpma sorununu bilgisayar korsanları ve araştırmacıların yardımı ile çözecek mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.