Twitter İkinci Çeyrek Raporunu Açıkladı

Teknoloji markaları, 2022 yılının ikinci çeyrek raporlarını yavaş yavaş paylaşmaya başladı. Bu raporlara sosyal medya platformları da dahil oldu. Şimdi ise Twitter, 2022 yılının ikinci çeyrek raporunu paylaştı. Popüler sosyal medya platformu olan Twitter, düzenli kullanıcı sayısında artış gözlemlediğini bildirdi. Bunun yanında şirket büyük ölçüde zarar yaşadığını da duyurdu.

Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk bir süredir Twitter’ı satın almak için çalışmalarını sürdürüyordu. Bu sırada gerek uyguladığı yöntemlerle gerek kullanıcıların tepkisi sonucunda bazı sorunlarla karşılaştı. Bu sorunların da şirketin zarara uğramasında payı olduğu düşünceler arasında yer aldı.

Twitter, İkinci Çeyrek Raporuna Göre 270 Milyon Dolarlık Zarara Uğradı

Twitter, 22 Temmuz tarihinde duyurduğu ikinci çeyrek raporuna göre düzenli kullanıcı sayısında büyük bir artış gördüğünü söyledi. Şirket, son üç ayda ‘Para Kazanılabilir Günlük Aktif Kullanıcılar’ (mDAU) sayısında ciddi artış gözlemledi. Bu kullanıcıların, 39.6 milyondan 41.5 milyona yükseldiğini açıkladı. Diğer yandan Twitter, küresel erişimin ise nisan ayında 189.4 milyonken bugün 196.3 milyona çıktığını belirtti.

Twitter’da artan kullanıcı sayısının şirketin kar marjında bir artışa neden olmadığı da iddialar arasında yer aldı. Bu durumun hem önceki yıla hem de ilk çeyreğe göre 1.18 milyarla daha düşük olduğu gözlemlendi. Ayrıca şirketin bu düşük gelirine Elon Musk ve Twitter arasındaki satın alma görüşmelerinin de etki ettiği ifadeler arasında yer aldı.

Twitter 2022 Yılının İkinci Çeyrek Raporunu Paylaştı

Twitter’ın işten çıkardığı yaklaşık 100 kişiye kıdem tazminatı ödemesi şirketin bu zararı yaşamasına neden olan etkenlerden biri. Bunun yanında anlaşma döneminde yapılan maliyetlerin ve belirsizliğin de şirkete zarar verdiği ifade ediliyor.

Twitter dönem içi maliyet ve giderleri 1.52 milyar dolar olarak belirtti. Tüm bunların sonucunda da Twitter, 270 milyon dolarlık net zarar açıkladı. Şirket bunun nedenini durgunluğa ve devralma konusundaki belirsizliğe bağladı.

Nisan ayındaki ilk çeyrek raporunda kullanıcı rakamlarını tarihsel olarak yanlış açıkladığını belirtmişti. Şirket, 2019 ve 2021 yılları arasında birden fazla hesabı olan kullanıcıları tek bir kişi olarak değil hesap sayısına göre saymıştı. Bunun sonucunda da Twitter, kullanıcı sayılarını 2 milyon daha fazla göstermişti.

Peki sizler Twitter platformunun ikinci çeyrek raporu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Elon Musk ile yapılan görüşmeler şirketin zarar etmesine yol açtı mı?

Kaynak: https://www.engadget.com/twitter-second-quarter-2022-121851341.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.