Twitter Gizlilik Kurallarının Güncellendiğini Açıkladı!

Twitter, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında geliyor. Bundan dolayı platform geliştiricileri, kullanıcı güvenliğine büyük önem veriyorlar. Çünkü kullanıcı sayısı arttıkça Twitter üzerinden yaşanan psikolojik şiddet olaylarının sayısı da artıyor. Şirket, kullanıcılarının güvenliğini artırmak için yeni kararlar aldıklarını açıkladı. Bu kararlarla birlikte Twitter, gizlilik kurallarının güncellendiğini duyurdu.

Bilindiği üzere Twitter kullanıcıları, platformu aktif kullanabilmek için çeşitli özelliklere sahipler. Bu özelliklerden birisi de fotoğraf ve video paylaşma özelliği oluyor. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde kendi fotoğraflarını ya da tweet attıkları herhangi bir konuyla alakalı görseller paylaşabiliyorlar. Fakat bu özelliği kötü niyetli kullanan kullanıcılar da mevcut.

Güncellenen kurallarla birlikte Twitter kullanıcıları, fotoğraf ve video paylaşırken daha dikkatli olmak zorundalar. Çünkü Twitter, insanların özel hayat güvenlikleri için fotoğraf ve video paylaşımlarıyla alakalı yeni bir karar aldıklarını açıkladı.

Twitter’da Kişilerin İzni Olmadan Fotoğraf ve Video Paylaşımı Yapılamayacak

Kötü niyetli Twitter kullanıcıları, başka kişilerin fotoğraflarını veya videolarını o kişilerin izni olmadan kolayca paylaşabiliyorlar. Bu durum bazı zamanlarda fotoğrafta ve videoda yer alan kişileri rahatsız edebiliyor. Bu durumun farkında olan Twitter, konuyla alakalı harekete geçti. Şirket, güncellenen gizlilik kuralları çerçevesinde artık kişilerin izni olmadan fotoğraf ve video paylaşımının yapılamayacağını duyurdu.

Şirket, bu kararı almalarındaki en temel sebebin artan psikolojik şiddet olayları olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra Twitter, kullanıcı mahremiyetine de ayrı bir önem veriyor. Bundan dolayı şirket, artık fotoğraflarda veya videolarda yer alan kişilerin izni olmadan fotoğraf ve video paylaşımı yapılamayacağını yeni gizlilik kurallarında belirtiyor.

Twitter, bu durumu ihlal edenler için bazı yaptırımlar uygulayacak. İlk olarak izinsiz fotoğraf veya videosu paylaşılan kişi, medya ögesinin kaldırılması için Twitter ile iletişime geçebilecek. Bu durumlarda Twitter, ihlal edilen fotoğraf ve videoların kısa bir sürede kaldırılacağını belirtiyor. Ayrıca şirket, gizlilik ihlali yapan profillerin kalıcı olarak askıya alınabileceklerini de açıkladı.

Twitterda Kişilerin İzni Olmadan Fotoğraf ve Video Paylaşımı Yapılamayacak

Twitter, yeni gizlilik kurallarının bazı istisnaları olacağına yaptıkları açıklamada bahsediyor. Örneğin paylaşılan görsel veya videodaki kişiler, tanınmış kişiler olduğunda süreç aynı işlemeyecek. Şirket, bu durumda yapılan paylaşımın kaynağının önemli olacağını söylüyor. Eğer paylaşım, televizyon ve gazete gibi medya araçlarından alındıysa bu durum gizlilik ihlali olarak kabul edilmeyecek.

Fakat bu durumun da bazı özel koşulları mevcut. Twitter, bu noktada medya araçlarından alınan ve tanınmış bir kişinin olduğu paylaşımlarda kesinlikle hakaret, taciz ve tehdit gibi unsurların olmaması gerektiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra yapılan paylaşımlar, tanınmış kişilerin özel hayatlarıyla alakalı kesitler içermemeli. Aksi taktirde Twitter, bu paylaşımların da gizlilik ihlalinden sayılacağını söylüyor.

Şirket, yaptığı duyuruda insan haklarına saygı duyduklarını belirtiyor. Bundan dolayı Twitter, önümüzdeki dönemde alacakları kararların da insan haklarına uygun olacaklarını vadediyor.

Sizler güncellenen Twitter gizlilik kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz? Twitter’ın gizlilik politikası hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.