Twitch, Güvenlik için Makine Öğreniminden Yararlanıyor!

Dünyanın en popüler yayın platformu Twitch, güvenlik için makine öğreniminden yararlanacağını açıkladı. “Şüpheli Kullanıcı Tespiti” isimli yeni özellik ile Twitch platformundaki yasaklardan kaçan kullanıcıların daha kolay yakalanacağı ifade ediliyor.

Twitch özellikle veri sızıntılarının ardından güvenlik önlemlerin artırmaya başladı. Şirket, geçtiğimiz aylarda tanıttığı “Telefon Onaylı Sohbet” özelliği ile sohbet odalarını güven altına almaya çalıştı. Yeni özellik ise bir şekilde yasaklardan kaçmayı başaran kullanıcıları yakalamayı mümkün hale getirecek.

Twitch’de yer alan içerik üreticilerinin kanallarında belirlediği bazı kurallar mevcut oluyor. Bu kuralları denetleyen kişiler ise kanal sahibi ve moderatörler olarak belirtiliyor. Ancak bu kişilerin çabası, yasaklara uymayan kişileri yakalamak için her zaman yeterli olmayabiliyor.

Burada devreye yeni Şüpheli Kullanıcı Tespiti özelliği giriyor. Bu özellik, kullanıcıları yasaklardan kurtulmuş olası kişiler olarak işaretleme yeteneğine sahip. Özelliğin çalışma prensibi ise kişinin geçmiş profilinin incelenmesiyle ilerliyor. Şüpheli Kullanıcı Tespiti, kişinin hesabını daha önce kanalda yasaklanmış hesaplarla karşılaştırıyor. Makine öğrenimi kısmı tam da burada devreye giriyor.

Şüpheli Kişiler Tespit Ediliyor

Eğer bu hesapta olası bir şüphe varsa kişinin yazdığı mesajlar sohbet kutucuğunda yer alan herkese gözükmüyor. Ancak moderatörler ve yayıncılar bu mesajları görebiliyor. Daha sonrasında kişinin yazdığı yorum hakkında gerekli eyleme geçmek çok daha kolay ve güvenli bir hale geliyor.

Moderatör ve yayıncılar burada tercih edebileceği bir eylem yasaklardan kaçan kişiyi izleme listesine almak oluyor. Bu hamle yapıldığında kişinin isminin yanında izleme listesinde yer aldığına dair bir ibare ortaya çıkıyor. İzleme listesine ek olarak ikinci bir hamle ise kişiyi doğrudan kanaldan engellemek oluyor.

twitter-guvenlik-makine-ogrenimi

Bu özellik şüpheli kullanıcıları iki farklı grup altında kategorize ediyor. Bunlardan ilki “büyük ihtimalle” yasaklardan kaçan kullanıcılar oluyor. Bu kişilerin mesajlarını moderatörler ve yayıncı hariç hiç kimse sohbet kutusunda göremiyor.

İkinci grup ise “olası” şüpheli kullanıcılar oluyor. Bu kişilerin mesajlarının ise sohbet kutusunda gözüktüğü belirtiliyor. Twitch bu noktada yayıncılara bir seçenek sunmuş. Dileyen kişiler “olası” şüphelilerin mesajlarını da sohbet kutusundan engelleyebiliyor.

Twitch, makine öğrenimi temelli bu güvenlik özelliğinin tüm yayıncılarda varsayılan halde aktif olacağını belirtiyor. Ancak yayıncılar isterse bu özelliği kapatma imkanına sahip. Tüm bunlara ek olarak moderatörler ve yayıncılar istedikleri herhangi bir kişiyi de izleme listesine dahil edebiliyor.

Twitch’in yeni Şüpheli Kullanıcı Tespiti özelliği kağıt üzerinde oldukça başarılı gözüküyor. Ancak özelliğin kullanımı konusundaki geri bildirimlerin oldukça olduğunu belirtmek gerekli. Ayrıca, yasaklardan kaçan kişilerin bu özelliği de teğet geçebileceği bir yol bulması halinde Twitch’in özelliği daha güçlü hale getirmesi gerekecektir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.