Toyota Robotları Artık Çok Daha Zeki!

Normal şartlarda şeffaf ve yansıtıcı yüzeyler robotların kafasını karıştırıyordu. Ancak Toyota bunun için bir çözüm geliştirdi. Bu çözüm ile artık Toyota robotları selfie çekiyor, masaları siliyor!

Geliştiricilere göre robotların masaları silememesi ciddi bir sorun. Ve bu en kısa zamanda çözülmesi gerekenlerden birisi. Çünkü günümüzde robotlar yansıma olan yüzeylerde etkili değildi.

Fakat Toyota buna bir çözüm geliştirdiğini açıkladı ve bunu bir video ile kanıtladı. Videoda, Toyota robotları masaları ve yansıma yapan diğer yüzeyleri silebiliyor. Üstelik bu videoyu da kendisi selfie çekerek kaydediyor.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre çoğu robot önlerindeki nesnelere ve geometriye tepki verecek şekilde programlanmış. Gerçek bir nesne ile onun yansıması arasında bir ayrım yapamıyorlar.

Yani bardakların toplanması, masanın silinmesi, parlak yüzeyli ekmek kızartma makinesinin çalıştırılması gibi işlemlerin yapılması son derece zor.

Toyota, robotların “sahnenin 3B geometrisini; aynı zamanda nesneleri ve yüzeyleri algılamasına” olanak tanıyan yeni bir eğitim yöntemi geliştirerek bu sorunun üstesinden geldiğini söylüyor.

toyota robotları bardak taşıyor

Videoda Toyota robotlarının bir evdeki çeşitli nesnelerin üç boyutlu geometrisini gördüğünü ve masa, tezgah gibi her türlü silinebilir yüzeyden farklı bir şekilde tanıdığını göreceksiniz. Hatta cam bardakları algılayıp bir kenara bile koyabiliyor.

“Küçük Görevler Büyük Zorluklara Yol Açabiliyor”

Toyota Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Max Bajracharya “Ev ortamında Toyota robotlarının nasıl çalışacaklarını anlamak için robotları eğitirken, onlara verilen küçük görevlerin büyük zorluklara yol açabileceğini biliyoruz. Evlerimizin farklılığı ve karmaşıklığı nedeniyle de bu gibi durumlar eğitim açısından büyük zorluklar doğuruyor.” dedi.

Bajracharya’nın ekibi, makinelerin yaşlanan bir toplumda insanlara yardım edebilmesi için insani yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu gelişme, hedefe ulaşmak için büyük bir adım.

Toyota‘nın robotunu aşağıda çalışırken izleyebilirsiniz. Videoda dikkatinizi çekmesi gereken bir diğer nokta ise robotun tüm bu işleri yaparken kendi videosunu kaydetmesi.

Bu tarz teknolojik gelişmelerin haberleri son derece heyecan verici. Yakın zaman içerisinde hayatımızda daha sık göreceğimiz robotlar ile hayatımız da kolaylaşabilir bir hale gelecek.

Fakat bir kesim buna karşı çıkıyor. Robotların insanların ellerinden işlerini, hayatlarını alabileceklerini iddia ediyorlar. Özellikle Detroit: Become Human oyununda buna oldukça güzel bir şekilde değinilmişti.

Peki siz Toyota’nın ve diğer markaların robotlarının bu kadar gelişmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu gibi robot teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştıracağını mı düşünüyorsunuz? Yoksa işimizi ve hayatımızı elimizden alacağına mı inanıyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!