Toyota Lyft’in Otonom Araç Birimini Satın Aldı

Toyota, geleceğin teknolojilerinden otonom araç sektörüne yatırım yapıyor. Yapılan açıklamaya göre Toyota, Lyft’in otonom araç bölümünü satın alıyor. 550 milyon dolarlık anlaşma, dünyaca ünlü Toyota’nın, sürücüsüz araç sektöründe kendine daha da güvenli bir yer edinmesini sağlayacak gibi gözüküyor.

Şu ana kadar Lyft’e bağlı olan Level 5 otonom araç geliştirme ekibi, Toyota bünyesine geçiyor. Toyota’nın yan kuruluşlarından biri olan Woven Planet Level 5’in yeni sahibi oluyor. Ayrıca bu anlaşma ile otonom sürüş teknolojisinin gelişimini hızlandırmak ve güvenliğini artırmak için de adımlar atılacağı belirtiliyor.

Satın almaya ek olarak Woven Planet’in geliştireceği otonom araçlar için birtakım ticari anlaşmalar da imzalanıyor. Bunlar sayesinde Woven Planet, Lyft’in filo verilerini ve sistemini kullanabilecek. Böylece, şirkete ait otonom araçların daha hızlı gelişeceği ve ticarileşeceği tahmin ediliyor.

Toyota, ücretin 200 milyon dolarını peşin olarak ödeyecek. Geriye kalan 350 milyon doların da 5 yıl içerisine yayılacağı belirtiliyor.

Lyft’in kurucu ortağı ve CEO’su Logan Green konuyla ilgili açıklama yapıyor. Bu anlaşmanın, Lyft’in yeni bir aşamaya geçmesine ön ayak olduğunu belirtiyor. Ayrıca Lyft’in, otonom araçlar için bir ulaşım ağı oluşturmak amacıyla dokuz yıldır uğraştığını ifade ediyor. Buna ek olarak, Woven Planet ile gerçekleşen anlaşmanın otonom araç teknolojisi için atılmış büyük bir adım olduğunu söylüyor.

Ayrıca, Woven Planet CEO’su James Kuffner, bu projenin dünyaya güvenli araç teknolojisi sunmak için çalışacak bir rüya takımını bir araya getireceğini belirtiyor. Woven Planet’in geliştirmiş olduğu yazılım ve teknolojinin Level 5’in mühendisleriyle birleşeceği için heyecan duyduğunu da ifade ediyor.

Toyota, Otonom Araç için Aurora ile de Çalışıyor

Toyota-Otonom-Arac-icin-Aurora-ile-de-Calisiyor

Toyota’nın otonom araç sektöründeki ilk yatırımı bu değil. Şirket, Uber’in sürücüsüz araç birimini sattığı Aurora ile de bir proje yürütüyor. Sürücüsüz taksiler geliştiren ekip ilk denemelerini 2021’in sonunda gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Böylece, hem Uber hem de Lyft sürücüsüz araç teknolojisinden geri adım atmış gibi gözüküyor. Otonom araç birimlerini sektördeki güçlü markalara bırakan iki şirket, ulaşım teknolojisi konusunda çalışmaya devam edecek.

Otonom araçların gelecekte sık sık karşımıza çıkacağını biliyoruz. Hatta, çok yakın gelecekte bile otonom araçların günlük hayatımızda büyük bir yer kaplaması ihtimali mevcut. Bu nedenle, teknolojiyi geliştirmek için atılan bu adımlar oldukça büyük önem taşıyor.

Toyota şirketinin Lyft’in otonom araç birimini satın alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.