Otonom Pizza Dağıtımı Başlıyor: Domino’s ve Nuro

Dünyaca ünlü hazır yemek zinciri Domino’s ve robotik şirketi Nuro oldukça ilginç bir deneme gerçekleştiriyor. Bu haftadan itibaren ABD’nin Houston şehrindeki bazı müşteriler, otonom pizza dağıtımı seçeneği ile sipariş verebilecek.

Domino’s tarafından yapılan açıklamaya göre Nuro ile güçlerini birleştiren şirket, sürücüsüz teslimatlar yapmaya başlıyor. Nuro’nun R2 model robotu ile gerçekleştirilecek teslimatlar herhangi bir insan eli değmeden müşterinin kapısına kadar getiriliyor. 2019 yılında anlaşan şirketler sonunda projeyi hayata geçiriyor.

Özellikle pandemi döneminde neredeyse tüm zamanımızı evde geçiriyoruz. Böyle bir durumda dışarıdan yemek siparişi de veriyoruz. Doğal olarak bu siparişin bize ulaşması için teslimatı yapan kişiyle etkileşim içinde oluyoruz. Ancak, Domino’s ve Nuro’nun yeni projesiyle herhangi bir sürücüye ihtiyaç duyulmuyor. Otonom araç ile kapıya kadar gelen sipariş müşteri tarafından teslim alınabiliyor. Bu teslimat sırasında müşteri, sahip olduğu şifre ile kendisine gelen siparişi teslim alabiliyor.

Ayrıca, sipariş veren müşteriler, kendilerine gelen mesajda şifreyle birlikte robotun nerede olduğunu takip edebiliyor. Nuro R2, radar, 360 derece kameralar ve termal görüntüleme teknolojisi kullanıyor. Ancak, bu siparişler şimdilik belirli günlerde ve saatlerde verilebiliyor.

Görsel: Nuro/Domino’s

Otonom Araç Hizmetleri Çoğalıyor

Konuyla ilgili paylaştığı blog yazısında Nuro’nun kurucu ortağı Dave Ferguson, bu projenin gelecekte nelerle karşılaşacağımıza ışık tuttuğunu belirtiyor. Eğer Houston’daki bir müşteriye otonom pizza dağıtımı gerçek hale geliyorsa, dünyanın her yerindeki her türden insana çeşitli nesnelerin otonom olarak ulaştırılabileceğini ifade ediyor. Ayrıca bunun, hem toplumsal hem de ekolojik olarak faydalı olacağını söylüyor. Emisyon seviyesinin azalacağı, sokakların daha güvenli hale geleceği ve otonom teslimatın ekonomiye etki edeceğini de sözlerine ekliyor.

Otonom araç teknolojisinin gelişimini gözler önüne süren bu proje gerçekten de gelecek konusunda merak uyandırıyor. Ferguson’un da belirttiği gibi, bir pizza sorunsuz olarak ulaştırılıyorsa aynısı farklı nesneler için neden olmasın?

İlerleyen senelerde otonom araçları farklı hizmetlerde de göreceğimiz yavaş yavaş su götürmez bir gerçek haline geliyor. Otonom yemek siparişleri haricinde kişisel otonom araçlar, otonom taksiler gibi farklı alanlarda da bize yardımcı olmaya başladı bu teknoloji. Fakat, gelecekte neler olacağı şimdilik bilinmiyor. Yapabileceğimiz tek şey ise bekleyip görmek.

Siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu proje sorunlara yol açar mı? Siz de Dave Ferguson’un sözlerine katılıyor musunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.