TikTok’un Kurucusundan İlginç İstifa Kararı!

TikTok kurucusu ve aynı zamanda üst şirket DigiByte CEO’su Zhang Yiming görevinden istifa etti. Günümüzde oldukça popüler bir platform olan TikTok’un kurucusundan böyle bir istifa kararı gelmesi hiç beklenmiyordu. Ziming, yaptığı açıklama ile de dikkat çekti.

TikTok projesi ile oldukça başarılı olan CEO Zhang Yiming görevden ayrılma sebebini de açıkladı. TikTok kurucusu şirket yöneticiliğinden ayrılırken “gereken yöneticilik yeteneklerine sahip olmadığını” belirten bir açıklama yaptı.

Zhan Yiming, 2012 yılında kurulan TikTok’un üst şirketi ByteDance’in kuruluşundan beri CEO görevini üstlenmekteydi. CEO görevinin yeni sahibi ise aynı zamanda şirketin kurucu ortağı olan Liang Rubo olacak.

Şirket içinde yayınlanan duyuruda Zhang Yiming, kendi haricinde birinin bu pozisyonda olmasının, şirketin ilerlemesi adına daha başarılı olacağını söyledi. Ayrıca yeni pozisyonu ile şirket açısından daha verimli çalışmalar gerçekleştireceğini savundu.

Yerine geçecek yeni CEO için “paha biçilmez bir ortak” ifadesini kullandı. Ayrıca kendisini sosyal açıdan zayıf bulduğu belirten Zhang Yiming, tek başına yapılan etkinlikleri daha çok sevdiğini belirtti.

CEO olacak yeni isim Liang Rubo, halihazırda şirketin İK bölümünü yönetiyor. Zhang Yiming’in ise şirket içerisinde farklı bir pozisyonda yer alacağı ifade ediliyor.Yiming’in yeni pozisyonunun yaptığı açıklamada belirttiği niteliklerine uygun bir konum olacağı tahminler arasında.

TikTokun Kurucusundan istifa
TikTok oldukça popüler bir platform.

TikTok Nasıl Popüler Oldu?

İlk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde karşımıza çıkan TikTok, Çin’de Douyin adıyla biliniyor. iOS ve Android için sunulan uygulama, marketlerin üst sıralarında yer alıyor.

TikTok, Musical.ly platformunu 2017 yılında 1 milyar dolar gibi bir bütçeyle satın almıştı. TikTok’u oldukça genç bir kitlenin kullanmasını hedefleyen şirket 2018 yılında iki uygulamayı birleştirdi.

Çıktığı ilk anlarda bile kullanıcıları cezbeden TikTok oldukça hızlı bir şekilde büyüdü. Ülkemizde de son derece yüksek kullanıcı sayılarına ulaşan platform yeni fenomenlerin ortaya çıkmasında da büyük rol sahibi oldu.

Öte yandan bu popülerlik diğer sosyal medyaların da oldukça dikkatini çekti. Instagram gibi büyük bir mecrada bile TikTok benzeri Reels kısmı oluşturuldu.

Instagram Reels, aynı şekilde oldukça fazla kullanılıyor ve uygulamanın ana butonları arasında yerini alıyor.

Bu alanda şirketler ile yapılan ortaklık ve sponsorlu içerikler görmek dahi mümkün. Aynı zamanda kullanıcılar için oldukça kolay bir şekilde ilgi duyulan içerikler sunuluyor. Bu sayede şirketler bu uygulamaları bir pazarlama aracı olarak kullanabiliyor.

Sizler TikTok’un kurucusundan gelen istifa kararı hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.