TikTok Savaşına Twitter da Dahil Olabilir

tiktok-savasi-twitter-microsoft
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Geçtiğimiz günlerde yazdığımız yazıda, TikTok’un ABD’de yasaklanabileceği ve Microsoft’un uygulamayı satın almak istediğini bildirmiştik. Konu ile ilgili merak uyandırıcı bir haber ise The Wall Street Journal’dan geldi. Habere göre Twitter, ByteDance şirketinin ABD’de bugünlerde adını sıkça söz ettiren uygulaması TikTok ile olası bir birleşme için ön hazırlık görüşmeleri yapıyor. Eğer Twitter, TikTok savaşına dahil olursa, uygulamanın Amerika faaliyetlerini satın alabileceği ya da önüne bir engel çıkıp çıkmayacağı belli değil.

Önünde Başlıca İki Engel Var

Twitter’ın önüne çıkabilecek en büyük engeller arasında Microsoft’un uygulamayı istemesi ve Trump’ın imzaladığı başkanlık kararnameleri gösterilebilir. Konuyla ilgili bir önceki yazımızda, ABD Başkanı Trump’ın, ByteDance şirketine ait TikTok uygulaması ve Tencent şirketine ait WeChat uygulamasının yasaklanabileceğini içeren iki kararname yayımladığını duyurmuştuk. Bu kararnamelere göre iki şirket ile yapılan görüşmelerin 15 Eylül’e kadar tamamlanması istenmişti. Buna sebep olarak ise, ulusal güvenliğin tehdit edildiği belirtilmişti. ByteDance şirketinin ve TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığı ise CIA raporuyla ortaya çıktı. TikTok, Trump yönetiminin kendilerine karşı adil olmadığını, haklarını mahkemede arayacaklarını duyurmuştu.

Tüm bunların ışığında, Twitter’ın görüşmeleri 15 Eylül’e kadar tamamlayamaması halinde uygulamanın ABD’de yasaklanması bir olasılık olarak duruyor. Üstelik, dünyaca ünlü sosyal medya platformunun önündeki tek engel bununla sınırlı değil.

Halihazırda uygulamaya talip olan teknoloji devi Microsoft, TikTok’un Amerika faaliyetlerini bünyesine katmak istediğini halka duyurmuştu. Olası anlaşma ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki TikTok operasyonlarını kapsıyor.

Twitter, Microsoft’a rakip olarak TikTok savaşına katılsa bile şansı oldukça düşük görünüyor. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Microsoft’a karşı herhangi bir fiyat teklifinde maddi olarak yarışın dışında kalması muhtemel bir sonuç olarak bekleniyor. Tüm bunlar haricinde Microsoft, TikTok ile yapılan görüşmeleri 15 Eylül’e kadar tamamlamayı beklediklerini daha önce ifade etmiş olması, Twitter’ın şansını daha da düşürüyor.Bunun aksine Twitter’ın daha küçük bir şirket olması, ABD’de adil rekabet sağlamak için uygulanan antitröst denetimleriyle daha az karşı karşıya kalması anlamına gelebilir. Bu sebeple TikTok tercihini sosyal medya platformundan yana kullanabilir.

Twitter, henüz konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Bir TikTok sözcüsü ise dedikodulara cevap vermediklerini ifade etti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

hobbycorn

Hobbycorn: Ne Yapacağını Bilemeyenlere!

Kişisel hobi dünyası olarak tasarlanan Hobbycorn, daha önce hiç duyulmamış hobileri keşfetmenizi, öğrenmenizi ve planlamanızı sağlar. Bunun yanında hobilerinizdeki gelişimlerinizi düzenli olarak

Tasarlanmış Bebekler

Tasarlanmış Bebekler Gelecekte Ne Kadar Mümkün?

Tasarlanmış bebekler; seçilmiş bir embriyodan, genetik özellikleri istenildiği gibi değiştirilerek/geliştirilerek bebek yaratılması anlamına gelmektedir. Buradaki temel amaç, bebeklerin DNA’ya kodlanmış kalıtsal hastalıklara

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın