TikTok, Mini Oyun için Test Çalışmalarına Başladı

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, son zamanlarda yeni özellikleri sayesinde sık bir şekilde gündeme geliyor. Şirket yakın zamanda, alt yazı ve çeviri araçlarını geliştirdiğini duyurmuştu. Şimdi ise TikTok sözcüsü, platformun bir mini oyun için test çalışmalarına başladığını onayladı.

TikTok sözcüsü, TechCrunch’a verdiği röportajda platformu zenginleştirmenin ve yeni özellikleri test etmenin yollarını aradıklarını söyledi. Bunun sonucunda da TikTok, video platformunda oynanabilen ve içerik oluşturucuların videoları aracılığıyla keşfedilebilen ‘Mini Oyunlar’ özelliğini duyurdu. Şirket; Vodoo, Nitro Games, FRVR, Aim Lab ve Lotem gibi oyun geliştiricileriyle bu özellik üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.

TikTok Mini Oyun Özelliği Hakkında Detaylar Ortaya Çıkıyor!

Sosyal medya platformu olan TikTok, geçtiğimiz Kasım ayında oyun devi Zynga ile test çalışmalarına başlamıştı. Daha sonra ise şirket, HTML5 tabanlı oyunları TikTok’a getirmeyi planladığını söyledi. İki şirket daha sonra Zynga’nın başarı yakalayan oyunu High Heels’e benzeyen ve TikTok’a özel olan Disco Loco 3D’yi başlatmak için bir araya geldi. Bu sırada TikTok, benzer anlaşmalar için diğer oyun yapımcılarıyla da görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

Raporlara göre kullanıcıların platformda bir video paylaşırken yeni mini oyunların listesini görme imkanına sahip olacakları belirtiliyor. Kullanıcıların video yayınlama öncesindeki ekranda hashtag’ler, açıklama, konum ve daha fazlasını ekleme seçeneğine de sahip olacağı söyleniyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak diğer içeriğe bir bağlantı ekleme özelliğinin olacağıyla ilgili de bilgi yer alıyor.

Önceden ‘Bağlantı ekle’ bölümünde TikTok Jump aracılığıyla diğer deneyimlere bağlantı ekleme imkanı yer alıyordu. Ancak şimdi bağlantı ekleme özelliğiyle kullanıcılar, çeşitli uygulamalardaki içeriğe bağlantı verme imkanına sahip. Ayrıca ‘MiniGames’ özelliğinin de bu bölümde yer alacağı söylendi.

Kullanıcılar, bu bölümde yer alan yeni oyunlardan birinin bağlantısını paylaştıklarında ortaya çıkan videoda kullanıcı adının üzerinde bir bağlantı görecekler. Bu bölümdeki videolarla karşılaştıklarında ise oyuna tıklama imkanına sahip olacaklar. Raporlara göre platforma eklenecek HTML5 tabanlı oyun listesi de belli oldu. Bu oyunlar aşağıdaki gibidir.

  • Basketball FRVR
  • Tap the Difference
  • Peek a Who
  • Pride Run
  • Influencer Run
  • Space Destroyer
  • Mr. Aim Lab’s Nightmare

TikTok, mini oyun testlerinin daha çok başında olduklarını söyledi. Bu nedenle bireysel oyun yapımcılarıyla anlaşma koşulları hakkında yorum yapmayacaklarını bildirdi. Ancak şu anda hiçbir oyundan reklam veya uygulama içi satın alma yoluyla para kazanmadıklarını ekledi. Ayrıca TikTok, bu mini oyunların içerik oluşturucularının TikTok Live’deki oyunlardan daha farklı olduğunu belirtti.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/28/tiktok-begins-pilot-testing-html5-mini-games-with-a-handful-of-partners/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.