TikTok Live Studio Lisans İhlali İddiası ile Karşı Karşıya!

TikTok, son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından birisi olmayı başardı. Geliştiriciler, her geçen gün platformu daha ilgi çekici bir yer haline getirmek üzere yeni özellikler geliştiriyorlar. Bu özelliklerden birisi de Live Studio oldu. Geçtiğimiz günlerde şirketin yayıncılık üzerine Live Studio adında yeni bir platform üzerinde çalıştığı söylenmişti. Şimdi ise TikTok tarafından geliştirilen Live Studio projesinin lisans ihlali yaptığı iddia ediliyor!

İddialara göre TikTok, OBS(Open Broadcaster Software) programının bazı kodlarını kullanıyor. Bilindiği üzere OBS, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak hizmet veren bir program olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı bazı kişiler TikTok tarafından bu kodların kullanılmasında bir sakınca olmadığını söylüyorlar.

Fakat iddialara göre TikTok, bu kodları kullanırken OBS tarafından belirlenen lisans şartlarına uymadı. Bu yüzden de iddia sahiplerine göre TikTok, eğer lisans şartlarına uygun olarak hareket etmezse OBS ile karşı karşıya gelebilir!

OBS, TikTok ile Çalışmaya Açık Olduklarını Belirtti

Konu hakkındaki iddialar, Twitter üzerinden yayılmaya başlandı. Bunun üzerine OBS yetkililerinden Ben Torell, konuya dahil oldu. Torell, yaptığı açıklamada iddialar hakkında bir yorumda bulunmadı. Fakat açık kaynak kodlarının belirli bir lisans kuralları çerçevesinde kullanılabileceğini doğruladı.

OBS tarafından belirlenen lisans kurallarına göre programın açık kaynak kodlarını kullanmak isteyen kişiler, kullandıkları kodları daha sonra herkese açık bir şekilde paylaşmak zorundalar. Torell, bu lisans kuralını doğrulayarak TikTok ile çalışmaya açık olduklarını belirtti.

Çoğu kişi, ortaya çıkan bu kod ihlalinden dolayı TikTok’a tepki gösteriyor. Ancak Torell, tepki gösterenlerin aksine konuya daha pozitif yaklaştıklarını belirtti. Belirtildiği gibi eğer TikTok, OBS tarafından belirlenen lisans şartlarına uymayı kabul ederse iki şirket arasında ortaklık geliştirilmesi oldukça muhtemel gözüküyor.

TikTok Live Studio hakkındaki gelişmeler önümüzdeki günlerde de devam edecek gibi gözüküyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde TikTok’un yeni özelliği test etmeye başladığı ortaya çıkmıştı. Bunu üzerine oyuncular, büyük bir heyecanla TikTok tarafından yapılacak açıklamayı beklemeye başladılar. TikTok tarafından atılan adımlar, oyuncuları daha da heyecanlandırıyor. Çünkü gelişmeler göz önüne alındığında şirketin bu sektörde de büyük oynayacağını söyleyebiliriz.

Sizler TikTok tarafından geliştirilen Live Studio hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok, bu platform ile oyuncuların ilgisini çekebilecek mi? Sizler de TikTok Live Studio hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.