TikTok, Live Studio ile Twitch’e Rakip Oluyor

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, faaliyetlerini genişletiyor. TikTok Live Studio isimli yeni bir yayıncılık platformu oluşturan şirket, Twitch’e rakip oluyor. Yeni platformun testlerinin başladığı da ifade ediliyor.TikTok, oyun dünyası için oldukça önemli bir gelişme sayılacak bir yeniliği imza atıyor. Yeni bir yayıncılık yazılımı geliştiren TikTok, kullanıcılara oyun yayınları yapmayı mümkün kılan bir platform sağlıyor. Üstelik, platformun oldukça basit bir kullanıma sahip olduğu da ifade ediliyor.

Konuyla ilgili TikTok cephesinden de bir açıklama geldiğini belirtmek gerekli. Dünyaca ünlü sosyal medya devi, testleri şimdilik kapalı ve ufak bir kullanıcı grubuyla gerçekleştiriyor. Ayrıca bu kişilerin yalnızca Batı ülkelerinde yer alan kullanıcılar olduğu ifade ediliyor.

Konuyla ilgili ilk paylaşımlardan birisi Zach Bussey’den geldi. TikTok Live Studio’ya ait ekran görüntüleri paylaşan araştırmacı, yazılım henüz ilk aşamalarda olduğunu da ifade etti. Yayıncıların kullanabileceği kaynaklar arasında mobil ekran yakalama, program yakalama, video yakalama gibi unsurların olduğunu da gözler önüne serdi.

Ayrıca, Bussey tarafından paylaşılan bilgilere göre TikTok Live Studio, yatay ve dikey akışı destekliyor. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, hem mobil oyun hem de masaüstü oyunlar bu platformda kendine yer bulacak gibi gözüküyor.

Buna ek olarak, kaynak seçiminde göze çarpan unsurlardan birisi de program yakalama oluyor. TikTok bu platformda yalnızca oyun değil aynı zamanda farklı içerik türlerine de yeşil ışık yakıyor anlamı çıkartmak mümkün. Bu içerik türleri arasında bir yazılım öğretmek ya da bir eser üretmek gibi türleri sayabiliriz. Tabii ki bunlar bir tahminden öteye geçmiyor.

TikTok, Oyun Yayınları için Yeni Bir Kapı Aralıyor

Bildiğiniz üzere TikTok, canlı yayın platformu olarak da sosyal medyanın en başarılıları arasında yer alıyor. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan TikTok, oyun dünyasında da faaliyet göstermek istiyor gibi gözüküyor.

Yeni TikTok Live Studio da bu konuda oldukça önemli bir çalışma olacaktır. Yalnızca mobil üzerinden bir yayıncılık anlayışı yerine masaüstü yayıncılığa da göz kırpan bu yazılım, TikTok’un canlı yayın konusundaki yerini sağlamlaştıracak bir hamle olabilir. Hatta bu hamleyle Twitch, YouTube ve Facebook gibi sektör devlerine rakip de olacaktır.

TikTok’un bu yazılımı daha geniş bir kullanıcı topluluğuna sunup sunmayacağı henüz belirsiz. Ancak ilerleyen dönemde rakiplerine zorlu bir mücadele yaşatacağı tahminler arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.