The Legend of Zelda için Özel Harita Sitesi Yapılıyor

The Legend of Zelda oyunu için özel bir harita sitesi yapılıyor. Google Haritalar gibi panoramik görüntülerden oluşacak olan site ise bir oyunsever tarafından yaratılıyor.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild, oyunseverlerin en iyi oyunlar listesinde mutlaka kendisine bir yer bulur. Çünkü kendisi Nintendo Switch’teki en popüler oyunlardan birisi. Oldukça güzel bir haritaya sahip olan oyunun hayranlarından birisi “bu harita Google Haritalar’da olsaydı nasıl gözükürdü” diye hayal etmiş. Hemen ardından kolları sıvamış ve bu işe girişmiş.

Nassim Software The Legends of Zelda hayranı bir yazılımcı. Bu fikir ilk aklına geldiğinde özellikle 360 derecelik kısımlar nasıl olurdu diye düşünmüş. Daha sonrasında da bunu yapabileceğine ikna olmuş ve projeyi başlatmış.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild için Google Haritalar benzeri, panoramik sokak görünümüne sahip olan bir web sitesi. Tabii bu hiç de kolay değil!

Nassim aslında bu sürecin kolay olmadığı gibi usandırıcı olduğunu da söylüyor. Buradan ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz. Kendisinin karşılaştığı zorluklardan birisi panoramik görüntüleri oluşturmak için oyundaki her yerin görüntüsünü almaktı.

Daha sonrasında sokak görünümünü kazandırmak için bu görüntüleri birleştirmek. Tabii bunu yaparken de boyutları küçültmesi gerekiyor. Yani her biri uzun işlemlerden geçen aşamalar. Bunu yaparken Wii U emülatör ve modlarını kullanmış.

Hyrule Field Keşfedilmeye Açık Durumda

Biraz kodlama ve harita oluşturma işlemlerinden sonra artık yavaş yavaş Google Haritalar’a benzemeye başlamış. Haritaya buradan ulaşabilirsiniz. Hala daha yapım aşamasında olduğunu belirtelim. Yakın zamanda da bitecek gibi gözükmüyor.

Ama şimdilik tıpkı Google Haritalar’da olduğu gibi yakınlaştırma, uzaklaştırma yapabilirsiniz. En önemlisi bazı noktalarda panoramik görünüme geçerek sokak görünümüne sahip olabilirsiniz. Biz bu içeriği hazırlarken 15 bölgede sokak görünümü mevcuttu.

360 derecelik görüntüler ile The Legend of Zelda: Breath of the Wild harita içerisinde gezinmek son derece güzel. Mount Hylia ve Hyrule Field gibi oyundaki simgeleşmiş yerlere ziyaretler yapabilirsiniz.

Tabii bu güzel projenin daha çabuk sonuca ulaşmasını istiyorsanız projeye dahil olabilirsiniz. Ne kadar çok kişi destek olursa harita o kadar çabuk tamamlanır. Çünkü tek bir kişi tarafından böyle bir projenin kısa sürede tamamlanması imkansız.

Haritanın Reddit üzerinde paylaşılmasından sonra Hyrule’u bu şekilde keşfetmekten zevk alan birçok kişi bu çalışmayı destekledi. Nassim, buna benzer daha fazla proje ile karşımıza çıkacağını da belirtiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!