Tesla Otopilot Özelliği Almanya Tarafından Yanıltıcı Bulundu

Geçtiğimiz hafta, Tesla Inc.’in sürücü destek sistemi olan otopilot özelliğini tanıtırken yanlış yönlendirme olup olmadığını anlamak için Almanya Mahkemeleri tarafından denetim yapılacaktı. Tesla, Alman web sitesinde Tesla araçların otonom sürüş için uygun olduğunu belirtiyor. Ayrıca şirkete 2019’un sonuna kadar otomatik şehir sürüşü yapma yeteneğinin olacağı şeklinde tanıtımı yapılmıştı.

Bu vaatlerden sonra bir grup şirket Tesla Inc. şirketine dava açtı. Otomobil üreticisi Tesla’ya dava açan şirketler ve Almanya’nın Wettbewerbszentrale isimli adil rekabet grubu “Tesla, müşterilerine gerçekte sunduğundan daha fazlasını vadediyor.” dedi. Ayrıca Münih mahkemesi geçen ay yapılan duruşmada adil rekabet grubunun yanında olabileceğini belirtti.

Almanya Tarafından Tesla Otopilot Özelliği İçin Son Karar Verildi

tesla otopilot araç

Bu şekilde başlayan mahkeme bu hafta sonuçlandı. Almanya Mahkemesi, Tesla araçlarının otopilot özelliği ve tam otomatik sürüş konularında tüketicileri yanlış yönlendirdiğine karar verdi. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Almanya, Tesla’nın reklam materyallerine “otonom sürüş için uygun” gibi kelimelerin dahil edilmesini yasakladı. Dava açan kar amacı gütmeyen adil rekabet grubu Tesla’yı gerçekte sunduğundan daha fazlasını umut vadetmekle suçlamıştı. Bu grubun avukatı Andreas Ottofuelling bir basın açıklamasında “Tam bağımsız bir şekilde şehir içi sürüş için yasal bir çerçeve henüz Almanya’da bile mevcut değil” dedi ve “ Diğer vadedilen işlevler henüz ilan edildiği gibi çalışmıyor.” diyerek sözlerine ekledi.

Tesla’nın kullandığı otopilot sistemi bugün piyasada bulunan birçok otomobilde yer alan gelişmiş sürücü destek sistemlerine benziyor. Otopilot sistemi, kullanılan aracın şerit takip sistemini sağlayıp diğer araçlara olan mesafesini kontrol eder. Otopilot günümüzde satılan tüm Tesla araçlarında standarttır. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ayrıca daha gelişmiş özelliklere sahip bir Tam Otomatik Sürüş paketi veya “FSD” donanımlı araçlar da satıyor. Tesla araçlarında, FSD paketi ile donatılmış olanlar bile, sürücülerin otomobilin kontrolünü tamamen bırakmaması ve dikkatli olmaları gerekir.

Daha tam olarak otonom bir şekilde hizmet veremeyen bu araçlar sürücüler tarafından da çok dikkatsiz şekilde kullanılmakta. Örneğin bir İngiliz sürücü, otomatik pilot sistemini açtıktan sonra yolcu koltuğundan kalktı. Bu davranışını ona 18 ay boyunca sürücülükten men edilme cezasına çarptırılmasına yol açtı. Mart 2018’de bir kazada ölen başka bir Tesla sürücüsü, otopilot özellikli arabasını beton bariyere çarptı. Kazasının sebebi araç başında video oyun oynadığı olduğu belirtildi. Bunun gibi birçok dikkatsiz sürücü tarafından kazalar yapıldı. Almanya tarafından verilen kararın bunları daha aza indirmek yönünde atılan bir adım olduğunu söyleyebiliriz. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı