Tesla Mühendisi Mükemmel Çikolata Parçası Tasarladı

Tesla mühendisi Remy Labesque, eski damla şeklindeki çikolatanın ağızda istenilen dokuyu ve erimeyi sağlamadığını düşünerek mükemmel çikolata parçası tasarımı yapmaya karar verdi.

Bin yıllık fırıncılık geleneğinde, çikolatalı kurabiye (the perfect chocolate chip cookie) oldukça yeni bir buluştur. Kurabiyenin kendisi 1937’de bir fırıncı tarafından geliştirildi ve içine doğranmış çikolata eklenmeye karar verildi. Bu fikir herkes tarafından çok sevilince tarifin sahibi bunu Nestle’ye sattı. Bütün bunlardan 80 yıl kadar sonra Remy Labesque isimli bir Tesla mühendisi, Dandelion Chocolate’nin CEO’su Todd Masonis ile çalışmaya karar verdi ve ekip üç yıl boyunca daha mükemmel bir çikolata parçası tasarlamak için uğraştı. 

Todd Masonis’in dediği gibi, orijinal çikolatanın tasarımı, sanayileşme ve seri üretimin bir ürünüydü ancak bu tasarım çikolatanın ağızda kolayca erimesi için yeterli değildi. Masonis, çikolatayı tasarlarken geçen süreçle ilgili : “Birden fazla hedefimiz vardı: çikolatalı kurabiyelerimizde oldukça büyük çikolatalar bırakmak ve bunları dilimizde kolayca eritebilmek.‘’ diyor. “Ve ayrıca kendi benzersiz tasarımımıza ve kişiliğimize sahip olmak istedik.” açıklamasını da ekledi.

Mükemmel Çikolata Parçası : Tasarım Süreci

Mükemmel Çikolata Parçası

Labesque’in Tesla şirketindeki odağı, güneş enerjili çatılar, araç aksesuarları ve şarj üzerineydi. Mükemmel çikolata parçası tasarımının sürecinde, sonrasında bilgisayar çizimlerine dönüşen el çizimleri ve asıl umut verici kısım olan fiziksel prototiplere dönüştürmeler gerçekleşti.

Farklı şekillerin lezzetini ve hissini test etmek için sayısız eskiz ve birçok 3D baskılı kalıptan sonra Remy Labesque, görsellerde gördüğünüz yapıyı yarattı. Düzleştirilmiş elmas benzeri yapının dokusunun daha çok zevk vermesi için iki kenarı ince iki kenarı kalın yapıldı. İki konik kenarı sayesinde dilinizde hızla eriyecek olan çikolata, böylece istenilen sonucu vermiş oldu. Labesque, ince ve ağızda eriyen kenarları pişirme sırasında şekillerini koruyacak ve kalıptan çıkarıldığında kırılmayacak kadar sağlam olacak şekilde tasarladı.

Mükemmel Çikolata Parçası
Çikolata Tasarımı

Mükemmel çikolata parçası, kurabiyelerde pişirmek için değil; geniş yüzey alanı sayesinde ağızda eriyen dokusu artırılmış bir ürün yaratmak ve bunu seri üretime sokmak için geliştirildi. Dandelion Chocolate CEO’su Masonis: “Erken tadım testlerini denedik. Çikolatamız oldukça güçlü, bu yüzden çok da sert olmayan bir şekil ve deneyim istedik. Bu şekil, çikolatayı biraz daha lezzetli bir parça haline getirdi.” açıklamasında bulundu. Bunun dışında en önemlisi ise bu tasarımın bir fabrika içinde ölçeklendirilebilir olması. Ağızdaki hassas hissine rağmen, bu çikolata parçası kalıplarda seri olarak üretilebilir ve çatlamadan onlardan çıkarılabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.