Tesla Marka Elektrikli Araçlar Neden Pahalı?

Fosil yakıtların çevreye kalıcı zararlar verdiği ve bu yakıtların yenilenebilir olmadığı bilinmektedir. 2000’li yılların başından itibaren, içten yanmalı motor kullanan araçlara çeşitli düzenlemeler getirilerek, karbon emisyonunun sınırlandırılması planlanmıştı. Ancak, karbon emisyonunun sınırlandırılması yeterli değildir. Petrol rezervlerinin günden güne azalması nedeniyle, içten yanmalı motor kullanan araç sayısının giderek azalması ve gelecekte kullanımdan kalkması beklenmektedir. Günümüzde birçok otomobil firması, geleneksel araçlara alternatif olarak, elektrikli araçlar üzerinde çalışmalar yapmaktadır. 2020 yılı itibariyle, Elon Musk‘ın firması Tesla, elektrikli araç sektöründe lider olarak görülmektedir. Ancak Tesla marka elektrikli araçlar, geleneksel araçlara oranla oldukça pahalıdır. Peki, Tesla’ların pahalı olmasının sebepleri nelerdir?

tesla elektrikli araç

Fiyatlandırma

Elektrikli araçlarının yaygınlaşamamasının en büyük sebeplerinden biri, üretim aşamasındaki maliyetlerin azaltılamaması, dolayısıyla elektrikli araçların fiyatlarının geleneksel araçlara oranla oldukça yüksek olmasıdır. Örneğin; Tesla Model S 63.920$ ve Tesla Model X 74.690$ gibi yüksek fiyatlardan satılmaktadır. Üstelik bu fiyatlar, isteğe bağlı geliştirmelerle birlikte daha da yükselebilmektedir. Tesla’nın Model 3 ve Model Y gibi daha uygun fiyatlı modelleri bulunmaktadır. Ancak bu araçlar; menzil, performans ve teknolojik donanım açısından Model X ve Model S’in gerisindedir.

tesla model 3
Tesla Model 3

Tesla Marka Elektrikli Araçlara Arz ve Talep

Tesla marka elektrikli araçlara büyük bir talep olduğu ortadadır. Şirket neredeyse her ay,  kendi satış rekorunu kırmayı başarmaktadır. Ancak, talebin çok yüksek olmasına karşın, Tesla marka elektrikli araçların üretiminde sıkıntılar bulunmaktadır. Üretimdeki bu sıkıntılar, siparişlerin sıraya konulmasına ve geç teslim edilmesine neden olmaktadır. Uzun bekleme süreleri nedeniyle siparişini iptal eden müşterilerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Günümüzde Tesla firmasının, bütün siparişleri aynı anda üretecek bir fabrikası bulunmamaktadır. Talebin çok yüksek olması ancak üretimin kısıtlı olması, temel ekonominin de öngördüğü gibi, Tesla’ların fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır.

tesla elektikli araç model y
Tesla Model Y

İleri Teknoloji

Tesla marka elektrikli araçlara talebin yoğunluğu, araçlarda bulunan donanım ve yazılım sistemleriyle açıklanabilir. Ancak, bu sistemlerden bazıları fiyat üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Tesla’lar, şık ve modern bir  dış görünüme sahiptir. Aynı modernlik araç içinde de mevcuttur. Yüksek teknolojiye sahip sürücü arayüzü, tamamen dijital gösterge panelleri, dokunmatik ekranlar ve sadece Model X’te bulunan yukarı doğru açılan otomatik kapılar, geleneksel araçlara oranla daha ilerici bir izlenim sunmaktadır.  Gelişmiş şerit takip, otonom acil frenleme (AEB) ve kazadan kaçınma sistemleri de aracı güvenli kılan sistemlerdir. Ancak bütün bu sistemler maliyeti artırmaktadır.

tesla elektrikli araç iç donanım
Tesla Model S İç Donanım

Bununla birlikte Tesla’lar,  yüksek performanslı  ve sessiz araçlardır. Model S, yaklaşık 2.3 saniyede, saatte 100 kilometrelik bir hıza ulaşabilir. Tek bir tam dolum ile yaklaşık 650 kilometre yol katedebilir. Bu veriler diğer elektrikli araçlara kıyasla oldukça yüksektir. Tesla Model X ise 7 kişiye kadar yolcu taşıma kapasitesi ile, elektrikli araçların düşük güçlü ve küçük olduğu imajını silmeyi başarmıştır.

tesla model x
Tesla Model X

Sahip oldukları ileri teknoloji sistemler göze alındığında, Tesla marka elektrikli araçlar “premium” araçlar olarak sayılabilir. Ancak, bu sistemlerin üretilmesi zor ve maliyetlidir. Dolayısıyla Tesla fiyatlarının, geleneksel araçlara göre yüksek olmasının sebeplerinden biri, araçların sahip olduğu ileri teknolojidir.

Batarya Teknolojisi

Bataryalar ve batarya yönetim sistemi, elektrikli araçların en önemli bileşenleridir. Bir elektrikli aracın menzili direkt olarak bataryalara bağlı olduğundan, bu bileşen uzun ömürlü ve yüksek performanslı olarak dizayn edilmelidir. Elektrikli araçlarda bulunan bataryaların maliyeti, kilowatt / saat şeklinde hesaplanır. Tesla firması, son yıllarda batarya maliyetinde gözle görülür bir gelişme katetti. Forbes dergisinin açıklamasına göre Tesla’ların batarya maliyeti, 2016 yılında kilowatt / saat başına 230$ iken, 2019 yılında 127$ civarına düşmüştür. 3 yıl gibi kısa bir sürede batarya maliyeti neredeyse yarı fiyatına inmiştir. Buna rağmen bataryalar, hala Tesla marka elektrikli araçlardaki en pahalı bileşendir.

Gelecekte Fiyatlar Düşecek mi?

Günümüzde Tesla fiyatlarının oldukça yüksek olmasına karşın, birçok insan bu araçlara sahip olmak için sıra beklemektedir. Ancak gelecekte Tesla’ların fiyatları düşebilir.

Elon Musk’ın Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, Tesla’nın devasa fabrikası Gigafactory’nin %30’u bitmiş durumda. Gigafactory’nin yapımı tamamlandığında, alan olarak dünyanın en büyük yapısı olması bekleniyor. Bu fabrikada, her yıl 500 bin Tesla için batarya üretilmesi planlanıyor.

Fiyatların düşmesine olanak sağlayabilecek bir diğer gelişme ise, Tesla’nın “Battery Day” etkinliğinde ortaya çıktı. Elon Musk bu etkinlikte, Tesla’nın yeni bataryalarının 5 kat daha fazla enerji depolayacağını, 6 kat daha fazla güç sağlayacağını ve menzili %16 artıracağını iddia etmişti. Bununla birlikte yeni bataryaların %56 daha ucuz ve tamamen Tesla tarafından üretileceğini açıklamıştı.

Bu beklentilerin gerçekleşmesi durumunda yılda 20 milyon adet Tesla üretilmesi bekleniyor. Planlandığı gibi, üretimdeki tıkanıklık giderilirse ve batarya maliyetlerinde düşüş gerçekleşirse, gelecekte daha ucuz Tesla’lar görmek mümkün olabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Otomasyon sistemleri, elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere, mühendislik konularında araştırma yapmaktan ve öğrendiklerini paylaşmaktan mutluluk duyan bir elektrik mühendisi.