Tesla Bir Kez Daha Yazılım Sorunuyla Karşı Karşıya!

Dünyanın en büyük elektrikli araba üreticilerinden Tesla, yine bir yazılım sorunuyla karşı karşıya kaldı. Şirket, ürettiği araçlarda güncel teknolojiden faydalanarak yazılım kısmında da başarılı işler çıkartmayı hedefliyor. Bu doğrultuda üretilen araçların çeşitli yerlerinde yazılımlar kullanılıyor. Kullanılan yazılımlar, çoğunlukla Tesla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Ancak Tesla, son zamanlarda birçok yazılım sorunuyla karşılaşmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Tesla kullanıcıları, Tesla mobil uygulamasında yaşanan sorundan dolayı arabalarını kullanamamışlardı. Bunun yanı sıra yakın bir zamanda Tesla, yazılımdan kaynaklı bir sürüş güvenlik sorunu sebebiyle bazı araçlarını geri çağırdıklarını duyurmuştu.

Şimdi ise Tesla model bazı araçların emniyet kemeri yazılımlarında sıkıntı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Tesla, 800.000’den fazla aracını geri çağırmak durumunda kaldı.

Tesla, Önümüzdeki Günlerde Sorunu Güncelleme ile Çözmeyi Planlıyor

Bazı Tesla kullanıcıları, araçlarının emniyet kemeri yazılımında bir sorun olduğunu tespit ettiler. Araçlarda yer alan emniyet kemeri yazılımı, emniyet kemeri uyarı zilinde bir hataya sebep oluyor. Bu sorun, araçların kullanımını direkt olarak etkilemese de kullanıcıların araba deneyimini ciddi ölçüde etkiliyor.

Durumun farkında olan Tesla, yaklaşık olarak 818 bin tane aracını geri çağırdığını duyurdu. Bunun yanı sıra Tesla, konuyla alakalı gerekli çalışmaları başlattığını da açıkladı. Öyle ki şirket, tespit edilen sorunu şubat ayında yayınlanacak bir güncelleme ile çözmeyi planlıyor.

Belirttiğimiz gibi ortaya çıkan yazılım sorunu, araçların kullanımını önemli düzeyde etkilemiyor. Yine de Tesla araçlarda ortaya çıkan yazılım sorunlarının artması, bazı Tesla kullanıcılarını rahatsız etmeye başladı. Bundan dolayı Tesla, yazılım konusunda önümüzdeki günlerde daha dikkatli adımlar atacaktır.

Tesla, Önümüzdeki Günlerde Sorunu Güncelleme ile Çözmeyi Planlıyor

Aksi takdirde Tesla, yazılım sorunlarından kaynaklı itibar kayıpları yaşamaya devam edecek gibi duruyor. Özellikle yakın zamanda ortaya çıkan yazılım kaynaklı güvenlik sorunu, Tesla kullanıcılarını endişelendirdi. Tesla, hatanın fark edilmesi üzerine hemen hatalı olduğu tespit edilen araçları geri çağırdı.

Bilindiği üzere şirket, geçtiğimiz günlerde yakın zamanda Türkiye’de de resmi olarak hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. Bu duyuru, Türkiye’deki elektrikli araba hayranlarını sevindirdi. Ancak Tesla araçlarda ortaya çıkan sorunlar aynı şekilde devam ederse Tesla, Türkiye’de dahil olmak üzere yeni giriş yapacağı çeşitli pazarlarda başarısızlıkla karşılaşacaktır.

Sizler Tesla araçlarda ortaya çıkan yazılım sorunları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Tesla, karşılaştığı bu yazılım sorunuyla birlikte yazılım sorunları için daha etkili çalışmalar yapabilecek mi? Sizler de Tesla hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.engadget.com/tesla-seat-belt-chime-recall-model-3-s-x-y-141642137.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.