Tencent, Crysis’in Geliştiricisi Crytek’i Satın Almak İstiyor

Çin merkezli bir bilişim şirketi olan Tencent, Crysis’in geliştiricisi Crytek’i satın almak istediğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl boyunca 31 tane oyun şirketine yatırım yapan veya satın alan Tencent, şimdi de Crytek’i satın almak için görüşmelere başladı.

Alman muhabir Julian Ropcke, haberin detaylarını Twitter üzerinden verdi. Yayınlanan rapora göre Tencent, 300 milyon euro karşılığında Crytek’i satın almak istiyor.

Alman basınına göre bu haber, aynı zamanda bir güvenlik tehdidi oluşturuyor. Çünkü, Crytek aynı zamanda Avrupalı ordular için askeri bir simülasyon yazılımı üretiyor. Dolayısıyla Çin’in Batıyı gözetlemek için bu teklifi verdiğini düşünmek mümkün.

Ancak Tencent oyun endüstrisine olan ilgisiyle bilindiğinden dolayı, Crytek’e olan ilginin sebebi ilk bakışta normal gözüküyor. Çünkü, Tencent’in bu ilgisine bakacak olursak söz konusu alımın para amacıyla yapılacağını söylemek mümkün.

Tencent’in satın aldığı oyun şirketlerinin arasında -şaşırtıcı ama- Leauge of Legends’in olduğu Riot Games mevcut. Aynı zamanda şirket, geçtiğimiz yıllarda Epic Games’ten %40’lık bir hisse satın almış.

Aynı zamanda Tencent’in, Ubisoft gibi oldukça yakından tanıdığımız oyun şirketlerinde hissesi mevcut. Bunlara ek olarak şirketin Paradox Interactive ve Blizzard gibi yakından tanıdığımız oyun şirketlerinde hissesi var.

Tüm bunlarla birlikte düşünecek olursak, Tencent’in Crytek’i güvenlik sebepleri yüzünden satın almak istemediğini söyleyebiliriz. Ancak, Crytek’in askeri güvenlik sebepleri yüzünden satılmaması gerektiğini söyleyen muhabirlerin kaygısı anlaşılabilir gibi gözüküyor.

tencent crytek

Tencent Crytek’i Satın Alacak mı?

Crytek; Crysis, Hunt: Showdown, The Climb ve Warface gibi oyunlara imza atan bir geliştirici olarak oyun endüstrisinde oldukça popüler bir yere sahip. Bunun yanı sıra Crytek, CryEngine adlı oyun motorunu geliştirip Far Cry’ın yapımına katkı sağlamasıyla da biliniyor.

CryEngine dolayısıyla da oldukça cazip bir yerde duran Crytek’ten henüz bir açıklama gelmedi. Ancak şirketteki çalışanlar dahil ve birçok oyuncu, şirketin satılmasına olumlu yaklaşmamakta.

Tencent açısından da CryEngine bir sonraki potansiyel oyunlar için oldukça önemli bir yerde duruyor. Ücretsiz oyun motoru olan CryEngine, kullanıcıların oyun tasarlayabilmesinden, askeri simülasyonlara kadar birçok önemli yerlerde kullanılıyor.

Öyle gözüküyor ki, gelen tepkiler sonrasında Tencent Crysis’in geliştiricisi Crytek’e olan ilgisini başka bir şirkete yönlendirebilir. Ek olarak, konu hakkında Crytek’ten resmi bir açıklama gelmedi.

Ancak şirkete daha önce Microsoft’tan teklif geldiğini yazmıştık ve bu karşılıksız kalmıştı. Dolayısıyla, Crytek’in bulunduğu noktadan memnun olduğunu söylemek mümkün.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Tencent, Crytek’i satın alabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.