Telegram Yeni Bir Güncelleme Duyurdu

Telegram 26 Temmuz’da kullanıcılarını sevindirecek yeni bir güncelleme duyurdu.

Telegram, güvenli mesajlaşma servisi sunan bir platformdur. Hem masaüstü hem de mobilde kullanılabilen bu platform, kullanıcılarına diğer mesajlaşma platformlarına göre bazı artılar sunmaktadır. Bu artılardan elbette en önemlisi güvenli bir şekilde yürütülüp hükümetlere bile verileri sunmamasıdır. Güvenlik haricindeki artılarını ise kullanışlılığı ve sunduğu özellikleri olarak belirtebiliriz. Telegram, medya paylaşımı konusunda Whatsapp’a kıyasla oldukça avantajlı bir platformdur. Medya ve dosya paylaşım limiti 16 MB (Belgeler için 100 MB) olan Whatsapp, 1.5 GB’lik bir limit sunan Telegram’a göre çok daha gerilerde kalıyor.

26 Temmuz’da duyurulan güncellemeyle Telegram, medya ve dosya alışveriş limitini 2 GB’ye yükseltip sınırsız bir dosya paylaşım imkanı sunuyor. Aynı zamanda profil videoları oluşturma gibi birçok kişiselleştirilebilir özellik de bu güncellemenin içerisinde yer alıyor.

Telegram Güncellemesi

Dosya Gönderimi İçin Limit Artışı

26 Temmuz’da duyurulan güncellemeye kadar Telegram kullanıcılarına dosya gönderimi için 1.5 GB limit sunuyordu. Oldukça yeterli olan bu kapasite, yeni güncellemeyle dosya başına 2 GB’a kadar çıkarıldı. Kullanıcılar, kimi zaman e-posta üzerinden bile boyutu büyük olduğu için gönderilemeyen dosyalar için WeTransfer (2 GB sunuyor) gibi diğer platformlara başvuruyordu. Bu sayede Telegram kullanıcıları büyük boyutlu dosyalarını göndermek için başka platformlara başvurmak zorunda kalmayacaklar.

16 MB’lik limite sahip olan Whatsapp’a bir anlamda “gönderme” yapan Telegram, kendi blog sayfasında bu güncellemeyi şu şekilde duyurdu:

telegram blog sayfasından bir kesit

Profil Videoları

Telegram bu özelliği “Statik resimler yerine Profil Videoları kullanın!” olarak tanıtıyor. Bu özellikle beraber artık profil fotoğrafı yerine profil videolarını tercih edebileceğiz. Profil videoları da profil fotoğrafımızı değiştirmek için izlediğimiz adımlarla aynı şekilde değiştirilebiliyor. Ayrıca seçtiğimiz videoları Telegram’ın medya düzenleyicisi üzerinden düzenleyebiliriz. Telegram, profil fotoğraflarında bulunan hareketli anları sohbet ettiğimiz insanlara gösterip sohbet ortamını daha da dinamikleştirmeyi hedefliyor. Hareketli görselleri “Harry Potter’ın büyülü görselleri” olarak tanımlayan Telegram, bu sayede daha eğlenceli bir platform ünvanını kazanabilir.

Medya Düzenleyici İçin Yeni Bir Araç

Medya düzenleyiciye yeni eklenen Soft Skin ya da Yumuşak Ten aracıyla fotoğraflarınızda ve özçekimlerinizde cildinize daha yumuşak bir etki katabilirsiniz. Ciltteki kusurlar bir anlama “bulanıklaştırma” yöntemiyle ortadan kaldırılabilecek. Medya düzenleyici üzerinden bu özelliğe ulaşılabilir.

telegram'da yumuşak ten için araç güncelleme
Sol: orijinal görsel, Sağ: Yumuşak ten özelliği

“Yakındaki Kişiler” Özelliği İçin İyileştirme

“Yakındaki Kişiler” özelliğini “Beni Görünür Yap” olarak aktif hale getirirseniz Telegram kullanan ve konum olarak sizlere yakın olan insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede artık yakınınızda bulunan kişinin size ne kadar uzaklıkta olduğunu öğrenebileceksiniz. Telegram bu güncelleme ile kişilerin birbiriyle daha kolay iletişime geçebilmesi için iki tarafa da bir “tebrik” bildirimi gönderiyor. Uygulama, bu bildirim ile iki kişi arasındaki buzların kırılabileceğini belirtiyor.

telegram yakındaki kişiler için güncelleme

Grup İstatistikleri

Eğer 500 kişiden fazla üyesi olan büyük bir gruba sahipseniz “Grup İstatistikleri” güncellemesini çok rahat bir şekilde kullanabileceksiniz. Bu araç sayesinde grubunuzun etkinliklerini, mesaj sayılarını ve en iyi üyelerinizi görüp yönetimi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Telegram ileride getireceği güncelleme ile 500 üye sayısını 100’e indirerek daha küçük gruplara ulaşmayı hedeflediğini de duyurdu.

Telegram Masaüstü İçin Birden Fazla Hesap Kullanımı

Mobil kullanıcıların halihazırda sahip olduğu bu özellik yeni güncellemeyle artık masaüstü sürümüne (masaüstü sürümü telefonda aktif bir bağlantı gerektirmiyor.) de getiriliyor. Farklı cep telefonu numaralarına sahip hesaplar masaüstünde de aynı anda kullanılabilecek.

Küçük Resimler

Telegram kullanıcıları bu güncelleme ile sohbet penceresine girmeden gönderilen medyanın ne olduğunu küçük resim olarak önizleme imkanına sahip oluyor. Mesaj aramalarında da bu görselleri kolayca bulabiliriz.

Android Sürüm İçin Çalma Listesi Özelliği

Video düzenleyicinin artık videoları kırpmayı sağlamasının yanında videoların mevcut seslerini kapatarak sohbette paylaşılabilmesi imkanı sunuluyor. Android’de üzerinde bulunan müzik oynatıcıdan sohbettekilere bir çalma listesi paylaşıp istediğiniz sıralamayı yapıp müziklerin sırasını değiştirebilirsiniz.

Hareketli Emoji Deneyimi

Hareketli emoji listesini bu güncellemeyle oldukça genişleten Telegram bir de emoji klavyesinde bulunan “futbol topu” ile kullanıcılarına eğlenceli bir deneyim yaşatıyor. Sohbete bir futbol topu gönderdiğimizde topu kaleye sokabilmek için şansımızı deneyebiliyoruz. Aynı deneyimi “basketbol topu” emojisi ile de yaşayabiliriz. Eğer top kaleye ya da potaya girerse bizleri eğlenceli bir görüntü karşılıyor:

from: telegram.org

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Telegram Yeni Bir Güncelleme Duyurdu” üzerine 2 yorum

  1. WhatsApp’tan her konuda iyi olan uygulama çok daha iyi olmak yolunda ilerliyor.Umarım daha çok insanın beğenisini kazanır. Çok yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  2. Bu özelliği bilmiyordum. Ama dosya göndermek için wetransfer veya sendgb daha kolay geliyor. Alışkanlık da olabilir. Hatta sendgb.com favori zaten 5 gb’a kadar dosya gönderiliyor.

Yorumlar kapalı.