Teknolojinin Rengi Neden Mavi Oldu?

Facebook, Twitter veya LinkedIn’e gidip bir göz atın. Dikkatinizi çeken bir şey oldu mu? İsterseniz biz size söyleyelim: Olabildiğince çok mavi renge maruz kaldınız. Peki mavi sizin için ne ifade ediyor? İletişim, güven, zeka veya verimlilik? Bunlar mavi rengi ile ilgili en popüler çağrışımlar. Peki teknolojinin rengi neden mavi olarak benimsendi? İnternette en popüler rengin mavi olmasının sebebi ne?

Bunun sebebi gerçek dünyanın atmosferi ile ilgili olabilir. Mavinin alıştığımız bir renk olduğunu kabul edebiliriz. Yapılan araştırmalar mavinin hem erkeklerin, hem de kadınların favori rengi olduğunu gösteriyor. İnternet deneyiminin ve teknolojinin tanıdık gelmesini istememiz de mavinin dijital dünyada bu kadar yaygın olmasını açıklıyor. 

Mavi Kullanan Şirketler
Mavi Kullanan Şirketler

Mavi iş dünyasıyla en çok ilişkilendirilen renktir. Birçok teknoloji markası mavinin güvenilir olması mesajından yararlanır ve insanların güvendiği ürünler ürettiklerinin altını çizmek ister. Alet, araba ve makine satan markalar da bu sebeplerle maviyi sıklıkla logo ve reklamlarında kullanırlar. 

Mavinin beyaza zıt ve siyaha en yakın renk olması da onu en okunaklı renklerden biri yapıyor. Bu da web sayfaları için iyi bir seçim olmasını sağlıyor. Bu seçimi ilk yapan en eski internet tarayıcısı olan Mosaic. Mosaic’in mavi rengini kullanmasından bu yana mavinin tonları; internette ve teknolojik markalarda, yani dijital dünyanın çoğunda temel olarak kullanılan renk olmaya başladı.

Facebook Mavisi

Facebook Mavisi
Facebook Mavisi

Mark Zuckerberg, yurt odasında Facebook’u kurarken aslında mavi rengini seçmesinin başka bir sebebi vardı. Zuckerberg renk körüydü ve kırmızı ile yeşili göremiyordu. Bu yüzden tam olarak yorumlayabileceği tek renk olan maviyi seçti ve Facebook’un rengi belirlenmiş oldu. Böylece dünyadaki en popüler sitelerden biri olan Facebook, çevrimiçi olarak en sık gördüğümüz rengin mavi olmasını sağlayan büyük bir neden oldu.

İnternetin En Popüler Rengi

2016 senesinde Alexa.com’a göre internetteki en popüler on sitenin analizi yapıldı ve kullandıkları renklerle ilgili veriler toplandı. Bulunan sonuç ise şaşırtıcı değildi. En popüler renk maviydi. Mavinin insan üzerinde etkisi oldukça pozitif. Ziyaretçiler bir siteyi ilk ziyaret ettiklerinde mavi renkle karşılaştıklarında bundan verimlilik, netlik ve sadelik çağrışımları alıyorlar. Aynı zamanda teknoloji ve yenilikle bağdaşlaştırılan mavi rengi birçok teknolojik şirketin de logosu ve ana rengi. 

Teknolojinin Rengi Mavi, Şirketlerin Gözdesi

Mavi, kurumsal markalaşmada kalıcı bir seçim, aynı zamanda güç ve başarı ile de ilişkilidir. Eskiden daha çok koyu mavi ve siyah tonları kullanan teknoloji sektörü olgunlaştıkça mavi tonlar açılmaya ve parlamaya başladı. Parlak mavi rengi artık son teknolojinin rengi olarak tanımlanıyor.

Teknolojinin Rengi
Teknolojinin Rengi

Bugün birçok önemli teknoloji markası, özellikle dijital uygulamalarda elektrik mavisi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu renge uymak şirketler için kolay bir seçenek gibi görünebilir ancak yeterince teknisyen ve profesyonel görünmeme korkusu da renk seçimlerinin mavi olmasında önemli bir etkendir. Sektörde popüler rengi kullanmak bir teknoloji veya kurumsal marka olarak anında tanınabilir olmasını da sağlar.

Teknolojinin Rengi Maviye Baş Kaldıran Şirketler

1980’leri düşünecek olursak kendimizi siyah ve mavilerle donatılmış bir teknoloji markaları denizinde bulabiliriz. HP, Microsoft, Dell vb. birçok firma gibi… Ancak başından beri farklı düşünmeyi destekleyen şirketler de bulunuyordu. Bunların en başında ise gökkuşağı renkli logosuyla Apple geliyor. 

Apple Gökkuşağı Logosu
Apple Gökkuşağı Logosu

Apple, o zamanlar mavi normundan şaşırtıcı bir sapma yaparak gökkuşağı renklerini logosunda kullanıyordu. 1997 senesinde de eBay, yeni, canlı ve renkli bir logo ile çevrimiçi alışveriş dünyasına giriş yaptı. 

Google da 1999’da piyasaya çıktığında logosunda çok sayıda renk kullandı. Microsoft da Windows ürününü çıkartırken oyunun kurallarını bozdu ve dört renkli bir bayrak logosu kullandı. Bu da Microsoft’un kurumsal logosu haline geldi. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.