Chromecast, Google TV ve Nest Duyuruldu

30 Eylül tarihinde gerçekleşen Google etkinliği ile tanıtılan Pixel 5 ve Pixel 4a (5G) cihazlarının yanı sıra yeni Chromecast, Google TV ve Nest akıllı hoparlör duyuruldu. Google, Chromecast, Nest Audio ve Google TV gibi iddialı ürünleri ile ev sistemi teknolojisine büyük katkılarda bulundu.

Chromecast

Google ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürdüğü Chromecast’in yeni versiyonunu tanıttı. Şimdiye kadarki en iyi Chromecast olduğunu vurgulayan şirket, ürünün Google TV ile çalıştığını belirtti. Ayrıca ürüne bir kumanda da eklediklerini açıkladı.

Dolby Vision ve Dolby Audio desteği bulunan ürün 4K çözünürlükte saniyede 60 kare görüntü sunabiliyor. Kumandanın üzerinde bulunan Google Asistan düğmesi ile, Chromecast’e sesli komutlar vermek de mümkün oluyor. Ayrıca kumandanın üzerinde YouTube ve Netflix’e ulaşmak için iki düğme bulunuyor.

Chromecast ile canlı TV izleme imkanı da doğuyor. Bunlar haricinde popüler içerik izleme servislerine de erişim sağlanabiliyor. Ayrıca 2021’in başında bulut oyun platformu Stadia’ya da erişim sağlanacağı ekleniyor.

Ürünün fiyatı 50 dolar olarak açıklanıyor. Şimdilik Türkiye’ye gelmeyeceği belirtilen Chromecast’in satışı ABD için başlamış görünüyor. Hatta tanıtımdan bile önce başlandığı biliniyor.

Google TV

Üzerinde durulan yeni bir ürün ise Google TV oluyor. Google TV, Google tarafından sunulan yeni bir içerik izleme servisi olarak tanıtılıyor. Yeni Chromecast’in işletim sistemi olan servis, kullanıcılara özel bir deneyim oluşturuyor. Ayrıca trend olan içeriklere de erişim sağlanabiliyor.

Google TV’de arama yapmanın, aynı Google arama motorunda bir konu araştırır gibi yapıldığı belirtiliyor. Bu aramalar sonucu çeşitli içerik platformlarından dizi ve filmleri size sunuyor.

GIF: Google

Google TV ile sonradan izlemek istediğiniz içerikleri takip etmek de kolaylaşıyor. Google aramaları sonucu listenize ekleyeceğiniz filmler, doğrudan Google TV hesabınıza aktarılıyor.

Ayrıca Google TV sadece Chromecast ile sunulmuyor. Şu an ABD’de, Google Play Film ve TV uygulamasının Google TV’ye dönüştürüldüğü belirtiliyor. Yakında bu yeniliğin tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

Nest

Etkinlikte tanıtılan bir diğer ürün ise yeni akıllı hoparlör Nest oluyor. Nest Audio’nun, orijinal Google Home’dan yüzde 75 daha yüksek ve yüzde 50 daha güçlü basa sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca cihazın tüm frekanslarda dengeli bir ses verdiği açıklanıyor.

Resim: Google

Ürünün ekolayzır ayarları otomatik olarak gerçekleşiyor. Dinlediğiniz içerik neyse, sesi onu göre sunuyor. Aynı zamanda ses yüksekliği de ortama göre uyarlanabiliyor. Ayrıca Google Asistan’ın da her zamankinden daha hızlı çalıştığı belirtiliyor.

Ürünün 5 Ekim tarihinde, 100 dolardan satışa sunulacağı duyuruluyor. Cihazın ülkemize giriş yapıp yapmayacağı henüz açıklanmıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.